型號: FAN5240MTC
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: 穩(wěn)壓器
英文描述: Multi-Phase PWM Controller for AMD Mobile Athlon TM and Duron TM
中文描述: SWITCHING CONTROLLER, 345 kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO28
封裝: MO-153AB, TSSOP-28
文件頁數(shù): 5/19頁
文件大小: 447K
代理商: FAN5240MTC
PRODUCT SPECIFICATION
FAN5240
REV. 1.1.7 8/29/02
5
Electrical Speci
fi
cations
(VCC = 5V, VIN = 6V
24V, and T
unless otherwise noted.)
Parameter
Power Supplies
VCC Current
A
= recommended operating ambient temperature range using circuit of Figure 1,
Note 1:
Guaranteed by slew rate testing.
Conditions
Min.
Typ.
Max.
Units
Operating, C
Shut-down (EN=0)
Operating
Shut-down (EN=0)
Rising VCC
Falling VCC
L
= 10pF
2
mA
μ
A
μ
V
V
1
VIN Current
UVLO Threshold
4.3
Regulator / Control Functions
Output voltage
Error Amplifier Gain
Error Amplifier GBW
Error Amplifier Slew Rate
VCORE+ Input Current
ILIM Voltage
ILIM T
HOLDOFF
Over-voltage Threshold
Over-voltage Protection delay
EN, input threshold
per Table 2
0.925
dB
MHz
mS
S
%
86
S
25
R
C
ILIM
= 30K
= 22nF
DELAY
1.16
Logic LOW
Logic HIGH
IC contribution only
Guaranteed by design
0.8
Phase to Phase current mismatch
±5
Over-Temperature Shut-down
Over-Temperature Hysteresis
Output Drivers
HDRV Output Resistance
150
°
C
°
(note 1)
Sourcing
Sinking
Sourcing
Sinking
3.8
LDRV Output Resistance
1.5
Oscillator
Frequency
Ramp Amplitude, pk
pk
Ramp Offset
Ramp Gain
255
KHz
mV/V
VIN = 16V
Reference, DAC and Soft-Start
VID input threshold
Logic LOW
Logic HIGH
to VCC
0.8
%
2.0
VID pull-up current
DAC output accuracy
Soft Start Charging current (I
1
SS
SS
< 90% of Programmed output
> 90% of Programmed output