型號: FARM1T22
廠商: Vicor Corporation
元件分類: DC/DC變換器
英文描述: FARM Filter/ Autoranging Rectifier Module
中文描述: 農場過濾器/自動調節整流模塊
文件頁數: 1/12頁
文件大?。?/td> 314K
代理商: FARM1T22
Set your site on VICOR at www.vicorpower.com
PRELIMINARY
Data Sheet
FARM
Filter/
Autoranging Rectifier Module
Up to 1000 Watts
Vicor Corp.
Tel: 800-735-6200, 978-470-2900 Fax: 978-475-6715
Rev. 4.7
Page 1 of 12
Parameter
L to N voltage
L to N voltage
+Out to –Out voltage
B OK to –Out voltage
EN to –Out voltage
Mounting torque
Pin soldering temperature
Pin soldering temperature
Rating
264
Unit
Vac
Vac
Vdc
Vdc
Notes
Continuous
100ms
in-lbs (N-m)
°F (°C)
°F (°C)
6 each, 4-40 screw
<5 sec; wave solder
<7 sec; hand solder
Features
EMI filtering
Choice of 500W or 750W modules
96% Efficiency
Autoranging 115/230Vac input
Microprocessor controlled
Inrush current limiting
Mini sized package
Power fail signal
Module enable
Product Highlights
The FARM (Filter/Autoranging Rectifier
Module) is an AC front-end module which
provides EMI filtering, autoranging line
rectification and inrush current limiting. The
FARM is available in either 500/750W or
750/1000W models in a mini sized package
measuring only 2.28" x 2.2" x 0.5".
The FARM interfaces directly with
worldwide AC mains and may be used with
Vicor 1st or 2nd Generation 300V input
DC-DC converters to realize an autoranging,
high density, low profile switching power
supply. The FARM includes a microcontroller
that continuously monitors the AC line to
control bridge/doubler operation. The user
need only provide external capacitance to
satisfy system hold-up requirements.
Vicor 2nd Generation packaging technology
offers flexible mounting options for various
manufacturing processes. The FARM may be
installed as a conventional leaded device
for on-board applications, in-board for low
profile, height restricted applications,
socketed or surface mounted with optional
ModuMate interconnect products.
TM
4
Shown actual size:
2.28 x 2.2 x 0.5 in
57,9 x 55,9 x 12,7 mm
Absolute Maximum Rating
Thermal Resistance and Capacity
Parameter
Baseplate to sink; flat, greased surface
Baseplate to sink; with thermal pad (P/N 20264)
Baseplate to ambient
Baseplate to ambient; 1000 LFM
Min
Typ
0.16
Max
Unit
°C/Watt
°C/Watt
FARM
1
C
1
Product
Type
1 = 500/750W
2 = 750/1000W
Baseplate
1 = Slotted
2 = Threaded
3 = Thru-hole
Pin Style*
1= Short Pin
2= Long Pin
S= Short ModuMate
N= Long ModuMate
Product Grade
C = –20°C to +100°C
T = –40°C to +100°C