型號(hào): FC80960HD80SL2LZ
廠商: INTEL CORP
元件分類: 微控制器/微處理器
英文描述: 80960HA/HD/HT 32-Bit High-Performance Superscalar Processor
中文描述: 32-BIT, 80 MHz, RISC PROCESSOR, PQFP208
封裝: PLASTIC, QFP-208
文件頁(yè)數(shù): 102/102頁(yè)
文件大小: 828K
代理商: FC80960HD80SL2LZ
80960HA/HD/HT
96
Advance Information
Datasheet
Table 26. Data Sheet Version -006 to -007 Revision History
Section
Description
Entire data sheet
Formatted in new template.
“32-Bit Parallel Architecture” on page 1
Revised “1.2 Gbyte Internal Bandwith (75 MHz) to
“1.28 Gbyte ... (80 MHz)”.
Copyright Page
Updated legal text.
Section 3.0, “Package Information” on page 6
Added paaragraph two and
Table 5
Table 7 “80960Hx Processor Family Pin Descriptions”
on page 8
Corrected minor typeset and spacing errors.
BREQ
; Revised description.
ONCE
; last sentence, changed “l(fā)ow” to “high”.
TDI
and
TMS
; removed last sentence, “Pull this pin
low when not in use.”
Figure 2 “80960Hx 168-Pin PGA Pinout — View from
Top (Pins Facing Down)” on page 12
Added insert package marking diagram.
Figure 4 “80960Hx 208-Pin PQ4 Pinout” on page 18
Table 10 “80960Hx PQ4 Pinout — Signal Name
Order” on page 19
Corrected
TDO
(“O” was zero) and revised
alphabetical ordering.
Table 11 “80960Hx PQ4 Pinout — Pin Number Order”
on page 21
Corrected
TDO
(“O” was zero) and revised
alphabetical ordering.
Section 4.1, “Absolute Maximum Ratings” on page 29
Revised “V
CC
” to “VCC5” for “Voltage on Other Pins
...”.
Section 4.5, “VCCPLL Pin Requirements” on page 31
Added section.
Table 21 “80960Hx DC Characteristics” on page 32
Added footnote (1) to “I
LO
” notes column for “TDO”
pin.
Added footnote (10) to “C
IN
, C
OUT
and C
I/O
” pin.
Table 22 “80960Hx AC Characteristics” on page 34
Added overbars where required.
Modified “T
DVNH
” to list separate specifications for 3.3
V and 5 V.