型號: FCN-245R020-A
廠商: Fujitsu Limited
英文描述: FOR BOARD-TO-CABLE CONNECTION
中文描述: 的板對電纜連接
文件頁數: 1/3頁
文件大小: 190K
代理商: FCN-245R020-A
1
Dimensions are in millimeters (inches)
www.fcai.fujitsu.com
Specifications
subject to change
FOR BOARD-TO-CABLE CONNECTION
240R SERIES
I
FEATURES
1.27 mm (0.050 in.) pitch contact arrangement
enables high-density mounting.
Bellows contacts ensure stable contact preventing
pins from bending. The bellows contacts also have
excellent stability with repeated insertion and
extraction.
Cables and connectors are assembled by discrete
wire IDC.
Connectors on the cable side provide superb EMI
shielding/ESD protection with an inner-metal and
outer-plastic dual cover.
Conforms to IEEE 1284.C Interface
Tails are spaced in a four-row staggered arrangement
(2.54 mm
×
1.905 mm) (0.100 in.
×
0.075 in.) for easy
PC board design.
I
SPECIFICATIONS
–55
°
C to +85
°
C
DC 1 A
AC 240 V
50 m
max. (DC 20 mV, 10 mA)
1,000 M
min. (DC 500 V)
AC 750 V for 1 minute
AWG #28 and #30 stranded wires
with
φ
0.5 to 0.65 mm (0.020 to
0.026 in.) insulation diameter