型號: FDP18N50
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 500V N-Channel MOSFET
中文描述: 18 A, 500 V, 0.265 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: LEAD FREE, TO-220, 3 PIN
文件頁數: 4/10頁
文件大小: 1042K
代理商: FDP18N50
4
www.fairchildsemi.com
FDP18N50 / FDPF18N50 Rev. A
F
Typical Performance Characteristics
(Continued)
Figure 7. Breakdown Voltage Variation
vs. Temperature
Figure 8. On-Resistance Variation
vs. Temperature
Figure 9-1. Maximum Safe Operating Area Figure 9-2. Maximum Safe Operating Area
- FDP18N50 - FDPF18N50
Figure 10. Maximum Drain Currentvs. Case Temperature
* Notes :
1. V
= 10 V
2. I
D
= 9 A
R
D
T
J
, Junction Temperature [
o
C]
-100
* Notes :
1. V
GS
= 0 V