型號: FDPF16N50
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 500V N-Channel MOSFET
中文描述: 16 A, 500 V, 0.38 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220F, 3 PIN
文件頁數: 3/10頁
文件大?。?/td> 1004K
代理商: FDPF16N50
3
www.fairchildsemi.com
FDP16N50 / FDPF16N50 Rev. B
F
Typical Performance Characteristics
Figure 1. On-Region Characteristics
Figure 2. Transfer Characteristics
Figure 3. On-Resistance Variation vs.
Drain Current and Gate Voltage
and Temperatue
Figure 4. Body Diode Forward Voltage
Variation vs. Source Current
Figure 5. Capacitance Characteristics
Figure 6. Gate Charge Characteristics
10
V
GS
Top : 15.0 V
10.0 V
8.0 V
7.0 V
6.5 V
6.0 V
Bottom : 5.5 V
* Notes :
1. 250
μ
s Pulse Test
2. T
C
= 25
o
C
I
D
V
DS
, Drain-Source Voltage [V]
2
o
25
-55
* Notes :
1. V
DS
= 40V
2. 250
μ
s Pulse Test
I
D
GS
, Gate-Source Voltage [V]
= 20V
= 10V
* Note : T
J
R
]
, Drain Current [A]
0.2
1. V
= 0V
SD
, Source-Drain voltage [V]
10
iss
gd
= shorted)
oss
gd
rss
* Note :
= 0 V
2. f = 1 MHz
rss
oss
iss
, Drain-Source Voltage [V]
= 250V
= 400V
= 100V
* Note : I
= 16A