型號: FMS6G15US60
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: Compact & Complex Module
中文描述: 15 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: 25PM-AA, 25 PIN
文件頁數(shù): 4/10頁
文件大小: 738K
代理商: FMS6G15US60
4
www.fairchildsemi.com
FMS6G15US60 Rev. B1
F
Electrical Characteristics of DIODE @ Inverter
T
C
= 25
°
C unless otherwise noted
Electrical Characteristics of DIODE @ Converter
T
C
= 25
°
C unless otherwise noted
Thermal Characteristics
NTC Thermistor Characteristics
Symbol
Parameter
Test Conditions
Min.
Typ.
Max.
Units
V
FM
Diode Forward Voltage
I
F
= 15A
= 100
= 100
1.9
V
2.0
rr
Diode Reverse Recovery Time
I
= 15A
di / dt = 30 A/
μ
s
75
ns
rr
Diode Peak Reverse Recovery Current
1.0
A
1.3
Q
Diode Reverse Recovery Charge
40
nC
65
Symbol
Parameter
Test Conditions
Min.
Typ.
Max.
Units
FM
Diode Forward Voltage
= 20A
1.1
1.0
RRM
Repetitive Reverse Current
R
RRM
8
mA
5
Inverter
R
θ
JC
θ
JC
Junction-to-Case (IGBT Part, per 1/6 Module)
C/W
C/W
Junction-to-Case (DIODE Part, per 1/6 Module)
Converter
Weight
Weight of Module
60
g
Tol.
Thermistor
R25
Rated Resistance @ Tc = 25
+/- 5 %
4.7
K
B(25/100)
B - Value
+/- 3 %