型號(hào): FQB30N06
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 60V N-Channel MOSFET(漏源電壓為60V的N溝道增強(qiáng)型MOS場(chǎng)效應(yīng)管)
中文描述: 30 A, 60 V, 0.04 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-263
封裝: D2PAK-3
文件頁(yè)數(shù): 4/9頁(yè)
文件大小: 600K
代理商: FQB30N06
2000 Fairchild Semiconductor International
F
Rev. A, April 2000
1 0
N o t e s :
1 . Z
2 . D u t y F a c t o r , D = t
1
/t
2
3 . T
J M
- T
C
= P
D M
* Z
(t ) = 1 .9 0
/W M a x.
J C
s in g le p u ls e
D = 0 .5
0 .0 2
Z
J
1
, S q u a re W a v e P u ls e D u ra tio n [s e c ]
I
D
C
, Case Temperature [
]
10
DC
10 ms
1 ms
100
μ
s
Operation in This Area
is Limited by R
DS(on)
Notes :
1. T
= 25
2. T
= 175
3. Single Pulse
o
o
I
D
V
DS
, Drain-Source Voltage [V]
-100
1. V
= 10 V
2. I
= 15 A
R
J
, Junction Temperature [
1. V
GS
= 0 V
2. I
= 250 A