型號(hào): FQI6N40C
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 400V N-Channel MOSFET
中文描述: 6 A, 400 V, 1 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: I2PAK-3
文件頁數(shù): 2/9頁
文件大小: 663K
代理商: FQI6N40C
Rev. A, August 2003
2003 Fairchild Semiconductor Corporation
F
Electrical Characteristics
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Notes:
1. Repetitive Rating : Pulse width limited by maximum junction temperature
2. L = 13.7 mH, I
AS
= 6 A, V
DD
= 50V, R
G
= 25
Starting T
J
= 25°C
3. I
6A, di/dt
200A/
μ
s, V
DD
BV
Starting T
J
= 25°C
4. Pulse Test : Pulse width
300
μ
s, Duty cycle
2%
5. Essentially independent of operating temperature
Symbol
Parameter
Test Conditions
Min
Typ
Max
Units
Off Characteristics
BV
DSS
Drain-Source Breakdown Voltage
DSS
/
T
Coefficient
I
Zero Gate Voltage Drain Current
V
GS
= 0 V, I
D
= 250
A
400
V
Breakdown Voltage Temperature
I
D
= 250
A, Referenced to 25°C
0.54
V/°C
DS
= 400 V, V
GS
= 0 V
DS
= 320 V, T
C
= 125°C
= 30 V, V
= 0 V
= -30 V, V
= 0 V
1
A
nA
nA
GSSF
GSSR
Gate-Body Leakage Current, Forward
Gate-Body Leakage Current, Reverse
On Characteristics
GS(th)
Gate Threshold Voltage
R
DS(on)
Static Drain-Source
On-Resistance
g
FS
Forward Transconductance
2.0
= 10 V, I
= 3A
0.83
= 40 V, I
= 3A
(Note 4)
4.7
S
Dynamic Characteristics
iss
Input Capacitance
oss
Output Capacitance
rss
Reverse Transfer Capacitance
= 25 V, V
= 0 V,
f = 1.0 MHz
480
pF
pF
Switching Characteristics
d(on)
Turn-On Delay Time
r
Turn-On Rise Time
d(off)
Turn-Off Delay Time
f
Turn-Off Fall Time
Q
Total Gate Charge
Q
Gate-Source Charge
gd
Gate-Drain Charge
= 200 V, I
= 6A,
= 25
(Note 4, 5)
13
ns
ns
nC
nC
= 320 V, I
= 6A,
= 10 V
(Note 4, 5)
Drain-Source Diode Characteristics and Maximum Ratings
S
Maximum Continuous Drain-Source Diode Forward Current
SM
Maximum Pulsed Drain-Source Diode Forward Current
SD
Drain-Source Diode Forward Voltage
rr
Reverse Recovery Time
rr
Reverse Recovery Charge
6
= 0 V, I
= 6 A
= 0 V, I
= 6 A,
dI
/ dt = 100 A/