型號: FQI90N08
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 80V N-Channel MOSFET(漏源電壓為80V的N溝道增強(qiáng)型MOSFET)
中文描述: 71 A, 80 V, 0.016 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-262
封裝: I2PAK-3
文件頁數(shù): 3/9頁
文件大小: 671K
代理商: FQI90N08
F
Rev. A, August 2000
2000 Fairchild Semiconductor International
Notes :
1. V
GS
= 0V
2. 250
μ
s Pulse Test
25
I
D
V
SD
, Source-Drain voltage [V]
2
Notes :
1. V
DS
= 30V
2. 250
μ
s Pulse Test
I
D
V
GS
, Gate-Source Voltage [V]
10
Top : 15.0 V
10.0 V
8.0 V
7.0 V
6.0 V
5.5 V
5.0 V
Bottom : 4.5 V
2. T
C
= 25
DS
, Drain-Source Voltage [V]
= 40V
= 64V
Note : I
= 90A
G
Q
G
, Total Gate Charge [nC]
10
C
iss
gd
= shorted)
oss
gd
rss
= 0 V
2. f = 1 MHz
rss
oss
iss
, Drain-Source Voltage [V]
Note : T
J
= 20V
= 10V