型號: FQP19N20
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 200V N-Channel MOSFET
中文描述: 19.4 A, 200 V, 0.15 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 1/8頁
文件大小: 591K
代理商: FQP19N20
2000 Fairchild Semiconductor International
August 2000
Rev. A, August 2000
F
QFET
TM
FQP19N10
100V N-Channel MOSFET
General Description
These N-Channel enhancement mode power field effect
transistors are produced using Fairchild’s proprietary,
planar stripe, DMOS technology.
This advanced technology has been especially tailored to
minimize on-state resistance, provide superior switching
performance, and withstand high energy pulse in the
avalanche and commutation mode. These devices are well
suited for low voltage applications such as audio amplifier,
high efficiency switching DC/DC converters, and DC motor
control.
Features
19A, 100V, R
DS(on)
= 0.1
@V
GS
= 10 V
Low gate charge ( typical 19 nC)
Low Crss ( typical 32 pF)
Fast switching
100% avalanche tested
Improved dv/dt capability
175
°
C maximum junction temperature rating
Absolute Maximum Ratings
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Thermal Characteristics
Symbol
V
DSS
I
D
Parameter
FQP19N10
100
±
25
-55 to +175
Units
A
A
mJ
mJ
V/ns
W
W/°C
°C
Drain-Source Voltage
Drain Current
- Continuous (T
= 25°C)
- Continuous (T
= 100°C)
- Pulsed
I
DM
GSS
E
AS
AR
E
AR
dv/dt
P
D
Drain Current
Gate-Source Voltage
Single Pulsed Avalanche Energy
Avalanche Current
Repetitive Avalanche Energy
Peak Diode Recovery dv/dt
Power Dissipation (T
= 25°C)
(Note 1)
(Note 2)
(Note 1)
(Note 3)
- Derate above 25°C
T
J
STG
Operating and Storage Temperature Range
Maximum lead temperature for soldering purposes,
1/8
"
from case for 5 seconds
L
300
Symbol
R
θ
JC
R
θ
CS
JA
Parameter
Typ
0.5
Max
2.0
Units
/
W
/
Thermal Resistance, Junction-to-Case
Thermal Resistance, Case-to-Sink
Thermal Resistance, Junction-to-Ambient
! "
!
!
S
"
G
TO-220
FQP Series
G
S
相關PDF資料
PDF描述
FQP19N20L 200V LOGIC N-Channel MOSFET