型號: FQP30N06
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 60V N-Channel MOSFET
中文描述: 30 A, 60 V, 0.04 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 1/8頁
文件大小: 660K
代理商: FQP30N06
2003 Fairchild Semiconductor Corporation
Rev. A2, March 2003
F
QF E T
TM
FQP30N06
60V N-Channel MOSFET
General Description
These N-Channel enhancement mode power field effect
transistors are produced using Fairchild’s proprietary,
planar stripe, DMOS technology.
This advanced technology has been especially tailored to
minimize on-state resistance, provide superior switching
performance, and withstand high energy pulse in the
avalanche and commutation mode. These devices are well
suited for low voltage applications such as automotive, DC/
DC converters, and high efficiency switching for power
management in portable and battery operated products.
Features
30A, 60V, R
DS(on)
= 0.04
@V
GS
= 10 V
Low gate charge ( typical 19 nC)
Low Crss ( typical 40 pF)
Fast switching
100% avalanche tested
Improved dv/dt capability
175
°
C maximum junction temperature rating
Absolute Maximum Ratings
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Thermal Characteristics
Symbol
V
DSS
I
D
Parameter
FQP30N06
60
±
25
-55 to +175
Units
A
A
mJ
mJ
V/ns
W
W/°C
°C
Drain-Source Voltage
Drain Current
- Continuous (T
= 25°C)
- Continuous (T
= 100°C)
- Pulsed
I
DM
GSS
E
AS
AR
E
AR
dv/dt
P
D
Drain Current
Gate-Source Voltage
Single Pulsed Avalanche Energy
Avalanche Current
Repetitive Avalanche Energy
Peak Diode Recovery dv/dt
Power Dissipation (T
= 25°C)
(Note 1)
(Note 2)
(Note 1)
(Note 3)
- Derate above 25°C
T
J
STG
Operating and Storage Temperature Range
Maximum lead temperature for soldering purposes,
1/8
"
from case for 5 seconds
L
300
Symbol
R
θ
JC
R
θ
CS
JA
Parameter
Typ
0.5
Max
1.90
Units
/
W
/
Thermal Resistance, Junction-to-Case
Thermal Resistance, Case-to-Sink
Thermal Resistance, Junction-to-Ambient
! "
!
!
S
"
G
TO-220
FQP Series
G
S
相關PDF資料
PDF描述
FQP30N06L 60V LOGIC N-Channel MOSFET