型號: FQPF2N60C
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 600V N-Channel MOSFET
中文描述: 2 A, 600 V, 4.7 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220F, 3 PIN
文件頁數: 3/10頁
文件大?。?/td> 830K
代理商: FQPF2N60C
Rev. A, September 2003
2003 Fairchild Semiconductor Corporation
F
10
V
Top : 15.0 V
10.0 V
8.0 V
7.0 V
6.5 V
6.0 V
5.5 V
5.0 V
Bottom : 4.5 V
Notes :
1. 250
μ
s Pulse Test
2. T
C
= 25
I
D
V
DS
, Drain-Source Voltage [V]
2
o
C
25
o
-55
Notes :
1. V
DS
= 40V
2. 250
μ
s Pulse Test
I
D
GS
, Gate-Source Voltage [V]
10
iss
gs
gd
= shorted)
oss
gd
rss
Note ;
1. V
= 0 V
2. f = 1 MHz
rss
oss
iss
, Drain-Source Voltage [V]
= 300V
= 120V
= 480V
Note : I
= 2A
G
Q
G
, Total Gate Charge [nC]
= 20V
= 10V
Note : T
J
R
Ω
, Drain Current [A]
0.2
= 0V