型號: H1512CC20B0YW
廠商: STATE OF THE ART INC
元件分類: 衰減器
英文描述: 0 MHz - 10000 MHz RF/MICROWAVE FIXED ATTENUATOR
文件頁數(shù): 1/1頁
文件大小: 69K
代理商: H1512CC20B0YW
1
STATE OF THE ART, INC.
STATE OF THE ART, INC. 2470 Fox Hill Road, State College, PA 16803-1797
2470 Fox Hill Road, State College, PA 16803-1797
Phone (814) 355-8004
Fax (814) 355-2714
Phone (814) 355-8004
Fax (814) 355-2714
Toll Free 1-800-458-3401
07/30/08
www.resistor.com
PERFORMANCE CHARACTERISTICS
MECHANICAL
PART NUMBERING
S 1512 C C 10B0 B (******) B
VALUE CODE:
represent the decimal. Example: 10B0 = 10 dB, 1B5= 1.5 dB, etc.
VALUE CODE:
TERMINATION FINISH: B: Sn60 over nickel barrier, Y: Silver over nickel barrier
PRODUCT DESIGNATION: C: Attenuator on alumina
TERMINATION TYPE: C: Wraparound terminations
SIZE CODE
GRADE: S: Standard Production H: High Reliability (For screening options, contact the factory)
PACKAGING CODE: - TR = Tape/Reel -W=Waffle Carrier (Default packaging is Bulk)
Test Duration in Hours
Ab
so
lu
te
P
e
rcen
t
Resi
st
an
ce
Ch
an
g
e
0
250 500 1K 2K 4K 6K
8K 10K
ENVIRONMENTAL PERFORMANCE*
Thermal Shock
Low Temperature Operation
Short Time Overload
Resistance to Bonding Exposure
Moisture Resistance
High Temperature Exposure
ENVIRONMENTAL PERFORMANCE*
Thermal Shock
Low Temperature Operation
Short Time Overload
Resistance to Bonding Exposure
Moisture Resistance
High Temperature Exposure
TYPICAL LIFE PERFORMANCE
* Typical percent resistance change -test methods and
actual specification limits are in accordance with Mil-PRF-55342.
±0.02%
±0.03%
±0.02%
±0.03%
Attenuation Factor
Maximum Power
Frequency Range
Attenuation Factor
Maximum Power
Frequency Range
1to20dB
500 milliwatts
DC to 10 GHz
1 to 20 dB
500 milliwatts
DC to 10 GHz
The Frequency response data plotted below shows an example of VSWR
obtained in pressure contact fixtures. Data for chips which are solder attached
to matched circuit traces may exhibit even better performance.
Increment (dB)
DC - 4 GHz
1to10dB
1 to 10 dB
± 0.5 dB
11 to 20 dB
4-8GHz
4 - 8 GHz
8-13GHz
8 - 13 GHz
13-16GHz
13 - 16 GHz
16 - 20 GHz