型號: HG3P45GV19FRAH
廠商: HYPERTRONICS CORP
元件分類: 圓形連接器
英文描述: 19 CONTACT(S), PLASTIC, FEMALE, CIRCULAR CONNECTOR, CRIMP, PLUG
文件頁數: 5/10頁
文件大小: 1937K
代理商: HG3P45GV19FRAH
HG Series
2 / 30
www.hypertronics.com
Dimensions are in inches [mm]
Ordering Information
HG
2
P
4
G
M
R
H
G
12
Size
Size: (2), (3), (4), (6)
HyperGrip
Plastic Circular
Color
Coding
G = LT Gray (standard)
D = Blue
M* = Brown
R = Red
V = Green
B* = Black
Y = Yellow
W* = White
N1 = No color code
Outer
Shell Color
G = LT gray
Contact
Gender
F = Female sockets
(standard receptacle)
M = Male pins (standard plug)
N = No contacts
Strain
Relief Size
Options
0 = No strain relief
3 = 3.00 - 4.50mm cable dia. range (HG2 only - optional)
4 = 4.50 - 6.50mm cable dia. range (HG2 only - standard)
5 = 7.00 - 9.00mm cable dia. range (HG3 only)
6 = 9.00 - 11.00mm cable dia. range (HG4 only)
Sealing
Option
1 = Sealed
4 = Unsealed
Type
P = Plug
E = Receptacle/panel
C = Receptacle/cable
(C available on HG2 only)
Plating
H = Pins: 50in gold on
contact surfaces, gold flash
on terminations
AH = Sockets: 50in gold