型號(hào): IRGPC50U
英文描述: TRANSISTOR | IGBT | N-CHAN | 600V V(BR)CES | 55A I(C) | TO-247AC
中文描述: 晶體管| IGBT的|正陳| 600V的五(巴西)國(guó)際消費(fèi)電子展| 55A條一(c)|至247AC
文件頁(yè)數(shù): 9/9頁(yè)
文件大小: 146K
代理商: IRGPC50U
Vg GATE SIGNAL
DEVICE UNDER TEST
CURRENT D.U.T.
VOLTAGE IN D.U.T.
CURRENT IN D1
t0
t1
t2
Fig. 18e
- Macro Waveforms for Test Circuit of Fig. 18a
Fig. 19
- Clamped Inductive Load Test
Circuit
R
L
=
480V
4 X I
C
@25°C
0 - 480V
Fig. 20
- Pulsed Collector Current
Test Circuit
IRGPC30KD2
Dimensions in Millimeters and (Inches)
CONFORMS TO JEDEC OUTLINE TO-247AC (TO-3P)
- D -
4
3X
3X
M
C
A
S
2X
D
M
B
- A -
- B -
1
2X
NOTES:
1 DIMENSIONS & TOLERANCING
PER ANSI Y14.5M, 1982.
2 CONTROLLING DIMENSION : INCH.
3 DIMENSIONS ARE SHOWN
MILLIMETERS (INCHES).
4 CONFORMS TO JEDEC OUTLINE
TO-247AC.
LEAD ASSIGNMENTS
2 - COLLECTOR
3 - EMITTER
LONGER LEADED (20mm)
VERSION AVAILABLE (TO-247AD)
TO ORDER ADD "-E" SUFFIX
TO PART NUMBER
D.U.T.
V *
50V
L
1000V
6000μF
100V