型號: KU80C186EC-25
元件分類: 16位微控制器
英文描述: 16-Bit Microprocessor
文件頁數: 26/57頁
文件大小: 585K
代理商: KU80C186EC-25
DC SPECIFICATIONS (80C186EC/80C188EC)
Symbol
Parameter
Min
Max
Units
Notes
V
CC
Supply Voltage
4.5
V
IL
Input Low Voltage
b
0.5
0.3 V
CC
a
0.5
IH
Input High Voltage
0.7 V
OL
Output Low Voltage
0.45
I
OL
e
3 mA (Min)
I
OH
e b
2 mA (Min)
OH
Output High Voltage
b
HYR
Input Hysteresis on RESIN
LI
Input Leakage Current for Pins:
AD15:0 (AD7:0, A15:8), READY,
HOLD, RESIN,
CLKIN, TEST/BUSY, NMI, INT7:0,
T0IN, T1IN, P2.7–P2.0, P3.5–P3.0,
DRQ3:0, PEREQ, ERROR
g
15
m
A
0
s
IN
s
LIU
Input Leakage for Pins with Pullups
Active During Reset:
A19:16, LOCK
5
mA
IN
e
0.7 V
(Note 1)
LO
Output Leakage for Floated Output
Pins
g
15
m
0.45
OUT
(Note 2)
Supply Current Cold (in RESET)
80C186EC25
80C186EC20
80C186EC13
125
mA
(Notes 3, 7)
(Note 3)
(Note 3)
ID
Supply Current in Idle Mode
80C186EC25
80C186EC20
80C186EC13
92
(Notes 4, 7)
(Note 4)
(Note 4)
PD
Supply Current in Powerdown Mode
100
(Notes 5, 7)
(Note 5)
(Note 5)
C
Input Pin Capacitance
pF
T
F
1 MHz
T
F
1 MHz (Note 6)
C
OUT
Output Pin Capacitance
pF
NOTES:
current than specified (on any of these pins) may invoke a factory test mode.
2. Tested by outputs being floated by invoking ONCE Mode or by asserting HOLD.
3. Measured with the device in RESET and at worst case frequency, V
, and temperature with
ALL
outputs loaded as
specified in AC Test Conditions, and all floating outputs driven to V
or GND.
4. Measured with the device in HALT (IDLE Mode active) and at worst case frequency, V
, and temperature with
ALL
outputs loaded as specified in AC Test Conditions, and all floating outputs driven to V
or GND.
5. Measured with the device in HALT (Powerdown Mode active) and at worst case frequency, V
6. Output Capacitance is the capacitive load of a floating output pin.
7. Operating conditions for 25 MHz is 0
§
C to
70
§
C, V
5.0
10%.