型號: KU80C188EC13
英文描述: MICROPROCESSOR|16-BIT|CMOS|QFP|100PIN|PLASTIC
中文描述: 微處理器| 16位|的CMOS | QFP封裝| 100引腳|塑料
文件頁數: 32/57頁
文件大小: 585K
代理商: KU80C188EC13
AC SPECIFICATIONS
AC CharacteristicsD80C186EC-20/80C186EC-13
Symbol
Parameter
Min
Max
Min
Max
Unit
Notes
INPUT CLOCK
20 MHz
13 MHz
TF
TC
TCH
TCL
TCR
TCF
CLKIN Frequency
CLKIN Period
CLKIN High Time
CLKIN Low Time
CLKIN Rise Time
CLKIN Fall Time
0
%
%
10
10
MHz
ns
ns
1
OUTPUT CLOCK
T
CD
T
PH
PL
PR
PF
OUTPUT DELAYS
CLKIN to CLKOUT Delay
CLKOUT Period
CLKOUT High Time
CLKOUT Low Time
CLKOUT Rise Time
CLKOUT Fall Time
1, 4
TC
2
(T/2)
b
5 (T/2)
a
5 (T/2)
b
a
5
(T/2)
5
CHOV1
ALE, S2:0, DEN, DT/R,
BHE (RFSH), LOCK, A19:16
3
CHOV2
GCS7:0, LCS, UCS,
RD, WR, NCS, WDTOUT
3
CLOV1
BHE (RFSH), DEN, LOCK, RESOUT,
HLDA, T0OUT, T1OUT
CLOV2
RD, WR, GSC7:0, LCS, UCS, AD15:0
(AD7:0, A15:8), NCS, INTA, S2:0, A19:16
CHOF
RD, WR, BHE (RFSH), DT/R, LOCK,
S2:0, A19:16
1
CLOF
INPUT REQUIREMENTS
DEN, AD15:0 (AD7:0, A15:8)
CHIS
TEST, NMI, T1IN, T0IN, READY,
CTS1:0, BCLK1:0, P3.4, P3.5
1, 9
CHIH
TEST, NMI, T1IN, T0IN, READY,
CTS1:0, BCLK1:0, P3.4, P3.5
1, 9
CLIS
CLIH
CLIS
CLIH
AD15:0 (AD7:0), READY
1, 10
AD15:0 (AD7:0), READY
1, 10
HOLD, RESIN, PEREQ, ERROR, DRQ3:0
HOLD, RESIN, REREQ, ERROR, DRQ3:0
NOTES:
1. See
AC Timing Waveforms
, for waveforms and definition.
2. Measure at V
IH
for high time, V
IL
for low time.
3. Only required to guarantee I
CC
. Maximum limits are bounded by T
C
CH
and T
CL
4. Specified for a 50 pF load, see Figure 14 for capacitive derating information.
5. Specified for a 50 pF load, see Figure 15 for rise and fall times outside 50 pF.