型號: MC74LCX16500DT
廠商: MOTOROLA INC
元件分類: 通用總線功能
英文描述: LOW-VOLTAGE CMOS 18-BIT UNIVERSAL BUS TRANSCEIVER
中文描述: LVC/LCX/Z SERIES, 18-BIT REGISTERED TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, PDSO56
封裝: PLASTIC, TSSOP-56
文件頁數: 6/10頁
文件大小: 161K
代理商: MC74LCX16500DT
MC74LCX16500
MOTOROLA
LCX DATA
BR1339 — REV 3
6
DC ELECTRICAL CHARACTERISTICS
(continued)
TA = –40
°
C to +85
°
C
Symbol
Characteristic
Condition
Min
Max
Unit
II
Input Leakage Current
2.7V
VCC
3.6V; 0V
VI
5.5V
2.7
VCC
3.6V; 0V
VO
5.5V;
VI = VIH or V IL
±
5.0
μ
A
IOZ
3–State Output Current
±
5.0
μ
A
IOFF
Power–Off Leakage Current
VCC = 0V; VI or VO = 5.5V
2.7
3.6V; VI = GND or VCC
3.6V; 3.6
VI or VO
5.5V
3.6V; VIH = VCC – 0.6V
10
ICC
Quiescent Supply Current
20
20
ICC
Increase in ICC per Input
500
AC CHARACTERISTICS
(Note 3.; tR = tF = 2.5ns; CL = 50pF; RL = 500
Limits
TA = –40
C to +85
C
VCC = 3.0V to 3.6V
Min
VCC = 2.7V
Symbol
Parameter
Waveform
Max
Unit
fmax
tPHL
tPLH
tPHL
tPLH
tPZH
tPZL
tPHZ
tPLZ
ts
th
tw
tOSHL
tOSLH
3. These AC parameters are preliminary and may be modified prior to release.
guaranteed by design.
Maximum Clock Frequency
3
MHz
Propagation Delay
Input to Output
1
ns
Propagation Delay
Clock to Output
3
ns
LExx to Output
4
Output Enable Time to
High and Low Level
2
Output Disable Time From
High and Low Level
2
Setup Time
3,4
Hold Time
3,4
Pulse Width Time
Output–to–Output Skew
(Note 4.)
1.0
DYNAMIC SWITCHING CHARACTERISTICS
TA = +25
Characteristic
Condition
Typ
VOLP
Dynamic LOW Peak Voltage (Note 5.)
VCC = 3.3V, CL = 50pF, VIH = 3.3V, VIL = 0V
V
VOLV
5. Number of outputs defined as “n”. Measured with “n–1” outputs switching from HIGH–to–LOW or LOW–to–HIGH. The remaining output is
measured in the LOW state.
Dynamic LOW Valley Voltage (Note 5.)