型號: MC78L12ABPRM
廠商: ON SEMICONDUCTOR
元件分類: 基準電壓源/電流源
英文描述: 5.0 AMP POSITIVE VOLTAGE REGULATOR
中文描述: 12 V FIXED POSITIVE REGULATOR, PBCY3
封裝: PLASTIC, TO-92, 3 PIN
文件頁數: 6/8頁
文件大?。?/td> 157K
代理商: MC78L12ABPRM
MC78L00, A Series
6
MOTOROLA ANALOG IC DEVICE DATA
P
II
II
VO
Figure 1. Dropout Characteristics
Figure 2. Dropout Voltage versus
Junction Temperature
Figure 3. Input Bias Current versus
Ambient Temperature
Figure 4. Input Bias Current
versus Input Voltage
Figure 5. Maximum Average Power Dissipation versus
Ambient Temperature – TO–92 Type Package
10,000
VI, INPUT VOLTAGE (V)
0
O
I
V
TJ, JUNCTION TEMPERATURE (
°
C)
Dropout of Regulation is
defined as when
VO = 2% of VO
TA, AMBIENT TEMPERATURE (
°
C)
VI, INPUT VOLTAGE (V)
TA, AMBIENT TEMPERATURE (
25
No Heatsink
8.0
MC78L05C
Vout = 5.0 V
TJ = 25
MC78L05C
Vout = 5.0 V
IO = 40 mA
TJ = 25
R
θ
JA = 200
C/W
PD(max) to 25
C = 625 mW
IO = 1.0 mA
IO = 40 mA
IO = 100 mA
IO = 70 mA
IO = 1.0 mA
IO = 40 mA
VI = 10 V
VO= 5.0 V
IO = 40 mA