型號(hào): MC78LC50HT1
廠商: MOTOROLA INC
元件分類: 基準(zhǔn)電壓源/電流源
英文描述: MICROPOWER ULTRA-LOW QUIESCENT CURRENT VOLTAGE REGULATORS
中文描述: 5 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 38 V DROPOUT, PSSO3
封裝: PLASTIC, SOT-89, 3 PIN
文件頁(yè)數(shù): 3/8頁(yè)
文件大小: 117K
代理商: MC78LC50HT1
MC78LC00 Series
DEFINITIONS
3
MOTOROLA ANALOG IC DEVICE DATA
Dropout Voltage
– The input/output voltage differential at
which the regulator output no longer maintains regulation
against further reductions in input voltage. Measured when
the output drops 100 mV below its nominal value (which is
measured at 1.0 V differential), dropout voltage is affected
by junction temperature, load current and minimum input
supply requirements.
Line Regulation
– The change in output voltage for a change
in input voltage. The measurement is made under conditions
of low dissipation or by using pulse techniques such that
average chip temperature is not significantly affected.
Load Regulation
– The change in output voltage for a
change in load current at constant chip temperature.
Maximum Power Dissipation
– The maximum total device
dissipation for which the regulator will operate within
specifications.
Quiescent Bias Current
– Current which is used to operate
the regulator chip and is not delivered to the load.
IO, OUTPUT CURRENT (mA)
–40
TA, AMBIENT TEMPERATURE (
°
C)
IO, OUTPUT CURRENT (mA)
Figure 1. Output Voltage versus Input Voltage
Vin, INPUT VOLTAGE (V)
Figure 2. Output Voltage versus Output Current
Figure 3. Dropout Voltage versus Output Current
Figure 4. Output Voltage versus Temperature
TA = 80
°
C
TA = –30
TA = 25
TA = 25
Vin = 5.0 V
IO= 10 mA
IO = 1.0 mA
IO = 5.0 mA
IO = 10 mA