型號(hào): MEA75-12DA
廠商: IXYS CORP
元件分類: 參考電壓二極管
英文描述: Fast Recovery Epitaxial Diode (FRED) Module
中文描述: 75 A, 1200 V, SILICON, RECTIFIER DIODE, TO-240AA
封裝: MODULE-3
文件頁數(shù): 1/2頁
文件大小: 91K
代理商: MEA75-12DA
2000 IXYS All rights reserved
D6 - 5
150
Data according to IEC 60747
IXYS reserves the right to change limits, test conditions and dimensions
Dimensions in mm (1 mm = 0.0394")
Features
G
International standard package
with DCB ceramic base plate
G
Planar passivated chips
Short recovery time
Low switching losses
Soft recovery behaviour
Isolation voltage 3600 V~
UL registered E 72873
Applications
Antiparallel diode for high frequency
switching devices
Free wheeling diode in converters
and motor control circuits
Inductive heating and melting
Uninterruptible power supplies (UPS)
Ultrasonic cleaners and welders
Advantages
High reliability circuit operation
Low voltage peaks for reduced
protection circuits
Low noise switching
Low losses
Preliminary data
75
TBD
1200
2.50-4/22-35
100
V
RSM
V
RRM
Type
MEA75-12 DA
MEK 75-12 DA
MEE 75-12 DA
Symbol
Test Conditions
°
C
T
case
=
°
C; rectangular, d = 0.5
t
P
< 10
μ
s; rep. rating, pulse width limited by T
VJM
VJ
= 45
C;
t = 10 ms (50 Hz), sine
t = 8.3 ms (60 Hz), sine
VJ
= 150
C; t = 10 ms (50 Hz), sine
t = 8.3 ms (60 Hz), sine
= 45
t = 10 ms (50 Hz), sine
t = 8.3 ms (60 Hz), sine
C; t = 10 ms (50 Hz), sine
t = 8.3 ms (60 Hz), sine
Maximum Ratings
I
FRMS
I
FAV
FRM
FSM
case
=
A
A
2
2
s
s
stg
Hmax
P
tot
ISOL
= 25
50/60 Hz, RMS t = 1 min
ISOL
1 mA
Mounting torque (M5)
Terminal connection torque (M5)
W
t = 1 s
M
d
Nm/lb.in.
Nm/lb.in.
d
Creep distance on surface
Strike distance through air
Maximum allowable acceleration
mm
mm
m/s
Weight
Symbol
Test Conditions
Characteristic Values (per diode)
typ.
max.
R
= 25
= 125
F
R
= 0.8 V
RRM
= 0.8 V
=125
mA
mA
F
T0
thJH
thJC
rr
RM
For power-loss calculations only
m
K/W
K/W
DC current
DC current
-di/dt = A/
μ
= 100
ns
Fast Recovery
Epitaxial Diode
(FRED) Module
MEA 75-12 DA
MEK 75-12 DA
MEE 75-12 DA
= 1200 V
FAV
= 75 A