型號(hào): MEO550-02DA
廠商: IXYS CORP
元件分類: 參考電壓二極管
英文描述: Fast Recovery Epitaxial Diode (FRED) Module
中文描述: 582 A, 200 V, SILICON, RECTIFIER DIODE
封裝: MODULE-2
文件頁數(shù): 2/2頁
文件大?。?/td> 52K
代理商: MEO550-02DA
2000 IXYS All rights reserved
2 - 2
-di
F
/dt
1000
A/
s
100
ns
0.001
K
f
T
VJ
°
C
t
s
K/W
di
/dt
800
A/
m
μ
V
FR
V
200
m
100
C
0.0
I
RM
Q
r
I
rr
fr
MEO 550-02
Z
Z
thJH
Fig. 7 Transient thermal impedance junction to heatsink
VJ
°
R
= 100V
Fig. 3 Typ. peak reverse current I
RM
versus -di
Fig. 2 Typ. reverse recovery
charge Q
versus -di
Fig. 1 Forward current I
versus
max. voltage drop V
per leg
= 100V
= 100V
Q
Fig. 4 Dynamic parameters Q
versus junction temperature T
Fig. 5 Typ. recovery time t
rr
Fig. 6 Typ. peak forward voltage V
and t
=125
= 25
=1100A
= 550A
= 275A
=1100A
= 550A
= 275A
=1100A
= 550A
= 275A
Constants for Z
thJS
calculation:
thi
(K/W)
0.08
MEO 550-02 DA
= 550A