型號: MR18R1628AF0-CM8
廠商: SAMSUNG SEMICONDUCTOR CO. LTD.
英文描述: (16Mx16)x2(4/8/16)pcs RIMM Module based on 256Mb A-die, 32s banks,16K/32ms Ref, 2.5V
中文描述: (16Mx16顯示)× 2(4/8/16)件RIMM的模塊,基于256Mb阿芯片,32秒銀行,16K/32ms參考,為2.5V
文件頁數: 8/16頁
文件大小: 419K
代理商: MR18R1628AF0-CM8
Page 7
Version 1.4 July 2002
MR16R1622(4/8/G)AF0
MR18R1622(4/8/G)AF0(1)
RIMM Module Current Profile
Table 7: RIMM Module Current Profile
I
DD
RIMM Module Capacity
512/576MB
256/288MB
Unit
Number of 256/288Mb RDRAM
devices
16
RIMM Module power
conditions
a
Freq
Max
Max
I
DD1
One RDRAM device in Read
b
balance in NAP mode
-1066
- /853
c
- /821
- /805
- /797
mA
-800
620/670
DD2
One RDRAM device in Read
b
balance in Standby mode
- /928
mA
-800
DD3
balance in Active mode
DD4
One RDRAM device in Write,
balance in NAP mode
- /944
- /912
- /896
- /888
DD5
One RDRAM device in Write,
balance in Standby mode
DD6
balance in Active mode
b. I/O current is a function of the % of 1
s, to add I/O power for 50% 1
s for a X16 need to add 257mA or 290mA for X18 ECC module for the following:
V
DD
= 2.5V, V
TERM
= 1.8V, V
REF
= 1.4V and V
DIL
= V
REF
- 0.5V.