型號: RE21NF25C20
元件分類: 編、解碼器及復用、解復用
英文描述: ROTARY OPTICAL POSITION ENCODER
文件頁數: 1/1頁
文件大小: 38K
代理商: RE21NF25C20
RE21
0.709
M9
0.315
PC Board
Panel Cutout
(18)
Panel
M9
Panel Cutout
(18)
PC Board
0.098x4
PC Board Layout/Cutout
(15)
(2.5x4)
(18.6)
PART NO.
REV.
DRAWN BY
UPDATED
CHECKED
RELEASED
CUI Stack, Inc.
9615 SW Allen Blvd. #103
Beaverton, OR
Tel: 503/643-4899 FAX: 503/643-6129
1 (+5V)
2 (ch A)
3 (ch B)
4 (GND)
SPECIFICATIONS
ELECTRICAL
1. Input Power: 5.0 VDC ±5% @ 20mA
2. Output Voltage: H = Vcc- 0.5V
L
≤ 0.4V
3. Resolution: 20PPR, 25 PPR
3. Output Type: TTL/CMOS Compatible
4. Max. Freq. Response: 500 Hz
MECHANICAL
1. Max Shaft Load, radial: 1.0 kgf
axial: 1.0 kgf
2. Rotational Angle: 360° continuous
3. Click Torque: 30~70 gfcm
4. Rotational Life: 1,000,000 cycles
ENVIRONMENTAL
1. Operating Temp: 0° to +60° C
2. Storage Temp: -20° to +80° C
3. Humidity:
≤85% RH, no condensation
4. Vibration: 10~55 Hz, 1.5 mm, 2 hrs
5. Shock: 50G, 6ms, 3 axes, 3 reps
OUTPUT CIRCUIT
OUTPUT WAVEFORM
Sig A
Detent Positions
RE21XXXXXXX
A
1
Sig B
1
←←
Panel Mount Encoder
ORDERING INSTRUCTIONS
RE21XC
RE21XS
RE21XF
RE21
N = Not waterproof
P = Waterproof
Body Type:
C = Cable type
F = Front mounting
S = Standard
Resolution:
20 = 20 Cycles
25 = 25 Cycles
Shaft Length:
16 = 16mm
20 = 20mm