型號: RK73X1ET1003F
廠商: Electronic Theatre Controls, Inc.
英文描述: FLAT CHIP RESISTORS PRECISION 1% & 0.5% TOLERANCE
中文描述: 扁平芯片電阻精度1%
文件頁數: 1/5頁
文件大小: 84K
代理商: RK73X1ET1003F
SPEER ELEC TRONIC S, INC .
TELEPHONE:
FAX:
8
°
C
+125
°
C
FLAT CHIP RESISTORS
RK73
PRECISION 1% & 0.5% TOLERANCE
FLAT CHIP RESISTOR - PRECISION
RK73
H
2B
T
1003
F
TYPE
TERMINATION
SIZE CODE
PACKAGING
NOMINAL RESISTANCE
TOLERANCE
H: Solderable
X: Epoxy
Bondable
Available in
and 1206 sizes
(See Page 4)
1E: 0402
1J: 0603
2A: 0805
2B: 1206
2E: 1210
2H: 2010
3A: 2512
(See Appendix A)
T: 7” Punched Paper
TE: 7” Embossed Plastic
TP: Punched Paper
2mm 0402 (1E) only.
TDD: 10” Punched Paper
TED: 10” Embossed Plastic
3 Significant
Figures & 1
Multiplier.
R Indicates
Decimal on
Value < 100
F:
±
1.0%
D:
±
0.5%
ORDERING & SPECIFYING INFORMATION*
- RuO
2
Thick Film Resistor Element
- Anti-Leaching Nickel Barrier Terminations
- 90/10 Solder Plated Terminations, Standard
- Also Available with Epoxy Bondable, (Palladium
Silver) Terminations in 0805 and 1206 sizes.
- Meets or Exceeds EIA 575, EIAJ RC 2690A,
EIA PDP - 100, MIL - R - 55342F
- 4 Digit, Black Marking on Blue Protective Coat.
No Marking on 1E (0402) size.
200V
400V
STANDARD APPLICATIONS
PART
DESIGNATION
* Parenthesis indicates EIA Package Size Codes.
*** See Appendix A for available decade values.
+150
-55
+175
*Please Note: KSE’s Part Numbers Do Not Contain any Spaces or Hyphens.
POWER
RATING
@70
TCR
(ppm/
MAX
RESISTANCE
RANGE
(E-96)***
(D
0.5%)
RESISTANCE
RANGE
(E-96)***
1%)
ABSOLUTE
MAXIMUM
WORKING
VOLTAGE
ABSOLUTE
MAXIMUM
OVERLOAD
VOLTAGE
OPERATING
TEMPERATURE
RK73H1E
(0402)
63 mW
100
100 ~ 100K
102 ~ 976K
10
- 976K
- 1M
50V
100V
RK73H1J
100 mW
100
400
400
- 1M
1.02M
- 10M
1.02M
- 5.6M
5.62M
- 10M
- 5.6M
5.62M
50V
100V
RK73H2A
- 976K
125 mW
150V
300V
200
RK73H2B
250 mW
200
RK73H2E
330 mW`
RK73H2H
750 mW