型號: RK73X1JTP1003D
廠商: Electronic Theatre Controls, Inc.
英文描述: FLAT CHIP RESISTORS PRECISION 1% & 0.5% TOLERANCE
中文描述: 扁平芯片電阻精度1%
文件頁數: 2/5頁
文件大小: 84K
代理商: RK73X1JTP1003D
SPEER ELEC TRONIC S, INC .
TELEPHONE:
FAX:
9
FLAT CHIP RESISTORS
RK73
PRECISION 1% & 0.5% TOLERANCE
AMBIENT TEMPERATURE
°
C)
ENVIRONMENTAL APPLICATIONS
100
DERATING
%
1E 1J, 2H, 3A 2A, 2B, 2E
PARAMETER
MAXIMUM
R
TEST METHOD
Thermal Shock
±
0.2%
MIL-STD-202, Method 107
-55
°
C ~ +125
C, 5 cycles
Low Temperature
Operation
±
0.2%
MIL - R - 55342
π
4.7.4 1 Hour @ -55
C
followed by 45 minutes of RCWV**
High Temperature
Exposure
0.5%
MIL - R - 55342
π
4.7.6
100 Hours @ 125
Short Time Overload
2.0%
4.7.5
2.5 X RCWV for 5 seconds
Resistance to
Solder Heat
0.2%
4.7.7
C for 10 seconds
Terminal Strength-Push
0.75%
1.2 Kg for 1 minute
Terminal Strength-Bend
0.5%
5mm Deflection in Either
Direction for 10 Seconds
Moisture Resistance
0.5%
MIL - STD - 202, Method 103
40
o
C, 90 - 95%RH, 1000 Hours
Life
0.75%
MIL - STD - 202, Method 108 70
C, 1000
Hours @ RCWV, 1 1/2 Hr ON, 1/2 Hr OFF
Pulse
1.5%
2.5 X RCWV**, Not Exceeding Maximum
Overload Voltage 1 Second ON, 25 Seconds
OFF 10,000 Cycles
Temperature Cycling
0.75%
30 Minutes at -55
C; 15 Minutes at +25
30 Minutes at + 125
C, 15 Minutes at +25
C, 5 Cycles
MINIMUM
Terminal Adhesion
15 Grams
Axial Pull, One Terminal at a Time
Dielectric Withstanding
Voltage
1E
1J
2A
2B
2E
2H
3A
100V
100V
400V
400V
400V
400V
400V
MIL - STD - 202, Method 301
Insulation Resistance
10,000 Meg Ohm
**RCWV = Rated Continuous Working Voltage
% RATED POWER
T
3A
2A