型號: SA40-19SURKWA
元件分類: 顯示用LED
英文描述: 7 SEG NUMERIC DISPLAY, HYPER RED, 101.2 mm
封裝: ROHS COMPLIANT PACKAGE-10
文件頁數: 1/5頁
文件大小: 165K
代理商: SA40-19SURKWA
SPEC NO: DSAK2759
REV NO: V.1
DATE: JAN/04/2010
PAGE: 1 OF 5
APPROVED: WYNEC
CHECKED: Joe Lee
DRAWN: C.H.HAN
ERP: 1301003062
101.2mm (4.0INCH) SINGLE DIGIT NUMERIC
DISPLAY
Part Number: SA40-19SURKWA
Hyper Red
Features
Large size.
4.0 inch digit height.
Low current operation.
Excellent character appearance.
High light output.
Easy mounting on P.C. boards or sockets.
Mechanically rugged.
Standard : gray face, white segment.
RoHS compliant.
Description
The Hyper Red source color devices are made with Al-
GaInP on GaAs substrate Light Emitting Diode.
Package Dimensions& Internal Circuit Diagram
Notes:
1. All dimensions are in millimeters (inches), Tolerance is ±0.25(0.01")unless otherwise noted.