型號: SK055NRP
元件分類: 晶閘管
英文描述: 55 A, 1000 V, SCR, TO-263AA
封裝: ROHS COMPLIANT, PLASTIC, D2PAK-3
文件頁數: 7/9頁
文件大小: 209K
代理商: SK055NRP
297
2008 Littelfuse, Inc.
Revised: July 9, 2008
Teccor brand Thyristors
Specications are subject to change without notice.
Please refer to http://www.littelfuse.com for current information.
Sxx55x Series
55 Amp Standard SCRs
A
SCRs
Dimensions – TO-263AA (N-package) — D2-Pak Surface Mount
Dimension
Inches
Millimeters
Min
Max
Min
Max
A
0.360
B
0.380
C
D
E
F
G
H
J
K
S
V
U
W
G
B
W
F
D
V
S
CATHODE
ANODE
T
C MEASURING POINT
C
E
K
H
J
U
.320
GATE
.460
AREA: 0.11 in 2
Dimensions – TO-218X (W Package) — Non-Isolated Mounting Tab Common with Center Lead
Dimension
Inches
Millimeters
L
M
N
P
R
T
X
Y
Z
R
Y
N
M
P
L
U (diameter)
X
CATHODE
ANODE
Tc
Measurement
Point
GATE
Note: Maximum torque to
be applied to mounting tab
is 8 in-lbs. (0.904 Nm).