型號: T1500BBBB602AW
廠商: ARCOLECTRIC
元件分類: 開關
英文描述: ROCKER SWITCH, SPST, LATCHED, PANEL MOUNT
封裝: ROHS COMPLIANT
文件頁數: 1/2頁
文件大?。?/td> 204K
代理商: T1500BBBB602AW
A Softline Matt
B Splashproof (with Arcshield)
H Slotted (for custom Adaptors)
not momentary
V Curved Matt or gloss
W Splashproof (with Arcshield)
X Two color Matt
ON - OFF only (not momentary)
F Flat lens Gloss (0430 only)
A Softline lens Matt (0430 only)
as F but with raised profile
20
ORDER FORMAT
TERMINAL
FUNCTION
ROCKER
BODY
ROCKER
LAMP VOLTAGE
LEGEND &
CODE
COLOR
OR “ON LIGHT”
OPTIONS
C 1300 A L B B - 602AW
NON-LIT
LIT
B BLACK
A AMBER
‘X’ ROCKER COLOR R,G,W,B
R RED
C CLEAR
2 125V NEON
W WHITE
G GREEN
3 250V NEON
R RED
7 12V INCANDESCENT
ON - OFF
1500 Standard & 1300 High Inrush Switches 150A to EN61058-1 and 16A 250Vac
FUNCTION
Approvals & ratings vary with function
ON OFF Switches - ON when pressed over terminal 1
TERMINAL
Standard
1500
ON - OFF
(momentary ON)
1501
HP rating N/A
C
6.3 x 0.8
H
4.8 x 0.8*
K
2.8 x 0.8*
T
Solder
U
Right angle “T” solder terminal
X
PCB 0.8Sq*
*N/A for 1300 series
9.1
1500 Series 16(4)A 250Vac T125
UL CSA 16A Non Ind 250Vac, (2 posn) 250Vac 1hp, 125Vac
1/2hp, (3 posn) 250Vac 1/2hp, 125Vac 1/4hp
UL 10A 14Vdc ‘T’ (1500 and 1510 only)
UL 85C, file E45221, CSA file LR10990
30A 12Vdc
1300 series 16(6)A 250Vac T125 5E4 (50,000 Ops.)
150A Inrush to EN61058-1
UL CSA 20A 250Vac 1hp, 125Vac 1/2hp
20A 28Vdc
RoHS compliant
3mm contact gap except if marked .
Technical data on pages 4 & 5 (switches), 66 (indicators).
(momentary OFF)
HP rating N/A
ON - ON
ON - ON
(momentary 1 side)
ON - OFF - ON
125V & 250V 1/2 HP