型號: THS3120IDRG4
廠商: TEXAS INSTRUMENTS INC
元件分類: 音頻/視頻放大
英文描述: 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDSO8
封裝: GREEN, PLASTIC, MS-012AA, SOIC-8
文件頁數: 1/35頁
文件大小: 975K
代理商: THS3120IDRG4
0
Number of 150
Loads
Differential
Gain
%
PAL
NTSC
Gain = 2,
RF = 649 ,
VS = ±15 V,
40 IRE NTSC and PAL,
Worst Case
±100 IRE Ramp
75
n Lines
VO(1)
VO(n)
75-
Transmission Line
VI
649
15 V
0
Number of 150
Loads
Differential
Phase
deg
PAL
NTSC
Gain = 2,
RF = 649 ,
VS = ±15 V,
40 IRE NTSC and PAL,
Worst Case
±100 IRE Ramp
DIFFERENTIAL PHASE
vs
NUMBER OF LOADS
DIFFERENTIAL GAIN
vs
NUMBER OF LOADS
VIDEO DISTRIBUTION AMPLIFIER APPLICATION
LOW-NOISE, HIGH-OUTPUT DRIVE, CURRENT-FEEDBACK
OPERATIONAL AMPLIFIERS
Check for Samples: THS3120 THS3121
1
FEATURES
DESCRIPTION
23
Low Noise:
The
THS3120
and
THS3121
are
low-noise,
high-voltage,
high
output
current
drive,
1 pA/
√Hz Noninverting Current Noise
current-feedback amplifiers designed to operate over
10 pA/
√Hz Inverting Current Noise
a wide supply range of ±5 V to ±15 V for today's
2.5 nV/
√Hz Voltage Noise
high-performance applications.
High Output Current Drive: 475 mA
The THS3120 offers a power saving mode by
High Slew Rate:
providing a power-down pin for reducing the 7-mA
quiescent current of the device, when the device is
1700 V/
μs (RL = 50 , VO = 8 VPP)
not active.
Wide Bandwidth: 120 MHz (G = 2, RL = 50 )
These
amplifiers
provide
well-regulated
ac
Wide Supply Range: ±5 V to ±15 V
performance characteristics. Most notably, the 0.1-dB
Power-Down Feature: (THS3120 Only)
flat bandwidth is exceedingly high, reaching beyond
90 MHz. The unity-gain bandwidth of 130 MHz allows
APPLICATIONS
for good distortion characteristics at 10 MHz. Coupled