型號: THS3125CPWPR
廠商: TEXAS INSTRUMENTS INC
元件分類: 音頻/視頻放大
英文描述: 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDSO14
封裝: GREEN, PLASTIC, HTSSOP-14
文件頁數: 29/34頁
文件大小: 1276K
代理商: THS3125CPWPR
SLOS382D
– SEPTEMBER 2001 – REVISED FEBRUARY 2011
ELECTRICAL CHARACTERISTICS (continued)
Over operating free-air temperature range, TA = +25°C, VCC = ±15 V, RF = 750 , and RL = 100 (unless otherwise noted).
DC PERFORMANCE
PARAMETER
TEST CONDITIONS
MIN
TYP
MAX
UNIT
TA = +25°C
6
Input offset voltage
TA = full range
13
mV
VIC = 0 V, VO = 0 V,
VIO
TA = +25°C
1
VCC = ±5 V, VCC = ±15 V
Channel offset voltage matching
TA = full range
4
Offset drift
10
V/°C
TA = +25°C
6
IN- Input bias current
30
VIC = 0 V, VO = 0 V,
IIB
A
VCC = ±5 V, VCC = ±15 V
TA = +25°C
0.33
IN+ Input bias current
3
TA = +25°C
5.4
VIC = 0 V, VO = 0 V,
IIO
Input offset current
A
VCC = ±5 V, VCC = ±15 V
30
ZOL
Open-loop transimpedance
VCC = ±5 V, VCC = ±15 V
RL = 1 k
1
M
INPUT CHARACTERISTICS
PARAMETER
TEST CONDITIONS
MIN
TYP
MAX
UNIT
VCC = ±5 V
±2.5
±2.7
VICR
Input common-mode voltage range
V
±12.
VCC= ±15 V
5
TA = +25°C
58
VCC = ±5 V,
VI = -2.5 V to 2.5 V
56
CMRR
Common-mode rejection ratio
dB
TA = +25°C
63
VCC = ±15 V,
VI = –12.5 V to 12.5 V
60
IN+
1.5
M
RI
Input resistance
IN
15
CI
Input capacitance
2
pF
OUTPUT CHARACTERISTICS
G = 4,
VI = 1.06 V, VCC = ±5 V
RL = 1 k
TA = +25°C
4.1
V
TA = +25°C
3.8
G = 4,
VI = 1.025 V, VCC= ±5 V,
RL = 50
TA = full
3.7
range
VO
Output voltage swing
VI = 3.6 V, VCC= ±15 V,
TA = +25°C
14.2
TA = +25°C
12
VI = 3.325 V, VCC= ±15 V, RL = 50
TA = full
11.5
range
VI = 1.025 V, VCC= ±5 V,
RL = 10
TA = +25°C
200
mA
IO
Output current drive
VI = 3.325 V, VCC = ±15
RL = 25
TA = +25°C
360
mA
ro
Output resistance
Open loop
TA = +25°C