型號: THS3125IDRG4
廠商: TEXAS INSTRUMENTS INC
元件分類: 音頻/視頻放大
英文描述: 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDSO14
封裝: GREEN, PLASTIC, SOIC-14
文件頁數: 18/23頁
文件大小: 1321K
代理商: THS3125IDRG4
THS3122
THS3125
SLOS382 SEPTEMBER 2001
4
www.ti.com
electrical characteristics over recommended operating free-air temperature range, TA = 25°C,
VCC = ±15 V, RF = 750 , RL = 100 (unless otherwise noted) (continued)
dc performance
PARAMETER
TEST CONDITIONS
MIN
TYP
MAX
UNIT
Input offset voltage
TA = 25°C
4.4
Input offset voltage
VIC = 0 V,
VO = 0 V,
TA = full range
8
mV
VIO
Channel offset voltage matching
VIC = 0 V,
VO = 0 V,
VCC = ±5 V,
TA = 25°C
0.4
mV
VIO
VCC = ±5 V,
VCC = ±15 V
TA = full range
3
Offset drift
VCC = ±15 V
10
V/°C
IN Input bias current
VIC = 0 V,
TA = 25°C
6
IIB
IN Input bias current
VIC = 0 V,
VO = 0 V,
30
A
IIB
VO = 0 V,
VCC = ±5 V,
VCC = 15 V
TA = 25°C
0.33
A
VCC = 5 V,
VCC = ±15 V
3
IIO
Input offset current
VIC = 0 V,
VO = 0 V,
TA = 25°C
5.4
IIO
Input offset current
VO = 0 V,
VCC = ±5 V,
VCC = ±15 V
30
ZOL
Open loop transimpedance
VCC = ±15 V
RL = 1 k,
1
M
input characteristics
PARAMETER
TEST CONDITIONS
MIN
TYP
MAX
UNIT
VICR
Input common-mode voltage range
VCC = ±5 V
±2.5
±2.7
V
VICR
VCC = ± 15 V
±12.5 ±12.7
V
VCC = ±5 V,
TA = 25°C
58
CMRR
Common-mode rejection ratio
VCC = ±5 V,
VI = 2.5 V to 2.5 V
56
dB
CMRR
Common-mode rejection ratio
VCC = ±15 V,
TA = 25°C
63
dB
VCC = ±15 V,
VI = 12.5 V to 12.5 V
60
RI
Input resistance
IN+
1.5
M
RI
Input resistance
IN
15
Ci
Input capacitance
2
pF
output characteristics
G = 4, VI = 1.06 V,
VCC = ±5 V
RL = 1 k,
TA = 25°C
4.1
G = 4, VI = 1.025 V,
RL = 50 ,
TA = 25°C
3.8
VO
Output voltage swing
G = 4, VI = 1.025 V,
VCC = ±5 V
RL = 50 ,
3.7
VO
Output voltage swing
G = 4, VI = 3.6 V,
VCC = ±15 V
TA = 25°C
14.2
G = 4, VI = 3.325 V,
TA = 25°C
12
G = 4, VI = 3.325 V,
VCC = ±15 V
11.5
IO
Output current drive
G = 4, VI = 1.025 V,
VCC = ±5 V
RL = 10 ,
TA = 25°C
200
mA
IO
Output current drive
G = 4, VI = 3.325 V,
VCC = ±15 V
RL = 25 ,
TA = 25°C
360
mA
ro
Output resistance
open loop
TA = 25°C