型號: TL1451AMDREP
廠商: TEXAS INSTRUMENTS INC
元件分類: 穩壓器
英文描述: 0.021 A DUAL SWITCHING CONTROLLER, 500 kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO16
封裝: GREEN, PLASTIC, MS-012AC, SOIC-16
文件頁數: 1/25頁
文件大小: 522K
代理商: TL1451AMDREP
www.ti.com
FEATURES
1
CT
RT
Error
1IN +
Amplifier 1
1IN
1FEEDBACK
1DTC
1OUT
GND
REF
SCP
2IN +
Error
2IN
Amplifier 2
2FEEDBACK
2DTC
2OUT
VCC
D PACKAGE
(TOP VIEW)
DESCRIPTION/ORDERING INFORMATION
TL1451A-EP
DUAL PULSE-WIDTH-MODULATION CONTROL CIRCUITS
SLVS614 – DECEMBER 2005
Controlled Baseline
Variable Dead Time Provides Control Over
Total Range
– One Assembly/Test Site, One Fabrication
Site
Internal Regulator Provides a Stable 2.5-V
Reference Supply
Enhanced Diminishing Manufacturing
Sources (DMS) Support
Enhanced Product-Change Notification
Qualification Pedigree (1)
Complete Pulse-Width Modulation (PWM)
Power-Control Circuitry
Completely Synchronized Operation
Internal Undervoltage Lockout Protection
Wide Supply-Voltage Range
Internal Short-Circuit Protection
Oscillator Frequency . . . 500 kHz Max
(1)
Component qualification in accordance with JEDEC and
industry standards to ensure reliable operation over an
extended temperature range. This includes, but is not limited
to, Highly Accelerated Stress Test (HAST) or biased 85/85,
temperature cycle, autoclave or unbiased HAST,
electromigration, bond intermetallic life, and mold compound
life. Such qualification testing should not be viewed as
justifying use of this component beyond specified
performance and environmental limits.
undervoltage lockout circuitry, and dual common-emitter output transistor circuits.
amplifiers exhibit a common-mode voltage range from 1.04 V to 1.45 V. The dead-time control (DTC) comparator
locks the outputs off until the internal circuitry is operational.
The TL1451A-EP is characterized for operation from –55
°C to 125°C.
ORDERING INFORMATION
TA
PACKAGE(1)
ORDERABLE PART NUMBER
TOP-SIDE MARKING
–55
°C to 125°C