型號: TLC1225IFNR
廠商: TEXAS INSTRUMENTS INC
元件分類: ADC
英文描述: 1-CH 12-BIT SUCCESSIVE APPROXIMATION ADC, PARALLEL ACCESS, PQCC28
封裝: PLASTIC, LCC-28
文件頁數: 13/15頁
文件大小: 230K
代理商: TLC1225IFNR
TLC1225I, TLC1225M
SELF-CALIBRATING 12-BIT-PLUS-SIGN
ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTERS
SLAS029B – AUGUST 1990 – REVISED DECEMBER 1993
POST OFFICE BOX 655303
DALLAS, TEXAS 75265
electrical characteristics over recommended operating free-air temperature range,
ANLG VCC+ = DGTL VCC = Vref = 5 V, ANLG VCC– = –5 V or ANLG GND, fclock = 2 MHz (unless
otherwise noted) (see Note 2)
PARAMETER
TEST CONDITIONS
MIN
TYP
MAX
UNIT
EL
Integral linearity error
±0.012%
FSR
– 5 V < (IN + – IN –) < 5 V,
≥ 1
1
§
ED
Differential linearity
VCC+ = 5 V, VCC – = – 5 V
LSB§
ED
Differential linearity
0 < (IN + – IN –) < 5.05 V,
LSB§
VCC+ = 5 V, VCC – = 0
Zero error
TLC1225I
±1.5
Zero error
TLC1225M
Unadjusted positive and negative full-scale error
± 2
Temperature coefficient of gain
15
ppm/
°C
Temperature coefficient of offset point
ppm/
°C
± 0.75
kSVS
Supply voltage sensitivity
Positive and negative
ANLG VCC + = 5 V ± 5%,
ANLG VCC
5V
±5%
± 075
kSVS
Supply voltage sensitivity
g
full-scale error
ANLG VCC – = – 5 V ± 5%,
DGTL VCC = 5V ± 5%
Linearity error
DGTL VCC = 5 V ± 5%
± 0.25
CMRR
Common-mode rejection ratio
IN – = IN + = – 5 V to 5 V
65
dB
Common-mode rejection (maximum code change
IN
=IN + =
5Vto5V
2
j(
g
from code 0000000000000)
IN – = IN + = – 5 V to 5 V
t
Conversion period (1/f lk) (see Notes 4 and 5)
f lk =26MHz
24
clock
tconv
Conversion period (1/fclock) (see Notes 4 and 5)
fclock = 2.6 MHz
24
cycles
t
Access time (delay from falling edge of
CL = 100 pF,
95
ns
ta
(y
CS
RD to data output)
L
fclock = 2.6 MHz
95
ns
tdi
Disable time, output (delay from rising edge of RD to
RL = 2 k,CL = 100 pF,
90
tdis
y
high-impedance state)
L
fclock = 2.6 MHz
90
td1(READY)
Delay time, control signal edge to READY OUT
fclock = 2.6 MHz
100
td2(READY)
fclock = 2.6 MHz
100
td(INT)
Delay time, RD or WR to reset of INT
fclock = 2.6 MHz
All typical values are at TA = 25°C.
FSR is full-scale range: 0.012% FSR linearity error is equivalent to 1 LSB = 1.22 mV.
§ No missing codes
NOTES:
2. The input voltage range is defined as: VI+ = – 5.05 V to 5.05 V, VI– = – 5.05 V to 5.05 V, and | VI+ – VI– | ≤ 5.05 V when ANLG
VCC – = – 5 V. The input voltage range is defined as: VI+ = – 0.05 V to 5.05 V, VI– = – 0.05 V to 5.05 V, and | VI+ – VI– | ≤ 5.05 V when