型號: TLV1508IPWR
廠商: TEXAS INSTRUMENTS INC
元件分類: ADC
英文描述: 8-CH 10-BIT SUCCESSIVE APPROXIMATION ADC, SERIAL ACCESS, PDSO20
封裝: GREEN, PLASTIC, TSSOP-20
文件頁數: 13/46頁
文件大小: 1065K
代理商: TLV1508IPWR
TLV1504, TLV1508
2.7V TO 5.5V, 10BIT, 200KSPS, 4/8CHANNEL, LOW POWER
SERIAL ANALOGTODIGITAL CONVERTERS WITH AUTOPOWERDOWN
SLAS251A DECEMBER 1999 REVISED JANUARY 2003
POST OFFICE BOX 655303
DALLAS, TEXAS 75265
absolute maximum ratings over operating free-air temperature (unless otherwise noted)
Supply voltage range, GND to VCC
0.3 V to 6.5 V
Analog input voltage range
0.3 V to VCC + 0.3 V
Reference input voltage
VCC + 0.3 V
Digital input voltage range
0.3 V to VCC + 0.3 V
Operating virtual junction temperature range, TJ
°C to 150°C
Operating free-air temperature range, TA: TLV1504/48I
°C to 85°C
Storage temperature range, Tstg
65
°C to 150°C
Lead temperature 1,6 mm (1/16 inch) from case for 10 seconds
°C
DISSIPATION RATING TABLE
PACKAGE
TA ≤ 25°C
DERATING FACTOR
TA = 70°C
TA = 85°C
TA = 125°C
PACKAGE
TA ≤ 25 C
POWER RATING
DERATING FACTOR
ABOVE TA = 25°C
TA = 70 C
POWER RATING
TA = 85 C
TA = 125 C
D
1110 mW
8.9 mW/
°C
710 mW
577 mW
222 mW
DW
1294 mW
10.4 mW/
828 mW
673 mW
259 mW
16 PW
839 mW
6.7 mW/
537 mW
437 mW
20 PW
977 mW
7.8 mW/
625 mW
508 mW
given are for informational purposes only.
recommended operating conditions
MIN
NOM
MAX
UNIT
Supply voltage, VCC
2.7
V
Analog input voltage (see Note 4)
0
VCC
V
High level control input voltage, VIH
2.1
Low-level control input voltage, VIL
0.6
Delay time, delay from CS falling edge to FS rising edge, td(CSL-FSH) (See Figure 16)
SCLKs
is active) td(SCLK-CSH) (See Figures 16 and 19)
SCLKs
Setup time, FS rising edge before SCLK falling edge, tsu(FSH-SCLKL) (See Figure 16)
ns
Hold time, FS hold high after SCLK falling edge, th(FSH-SCLKL) (See Figure 16)
ns
Pulse duration, CS high time, twH(CS) (See Figures 16 and 19)
Pulse duration, FS high time, twH(FS) (See Figure 16)
SCLK cycle time, tc(SCLK) (See Figures 16 and 19)
VCC = 2.7 V to 3.6 V
75
VCC = 4.5 V to 5.5V
50
Pulse duration, SCLK low time, twL(SCLK) (See Figures 16 and 19)
Pulse duration, SCLK high time, twH(SCLK) (See Figures 16 and 19)
Setup time, SDI valid before falling edge of SCLK (FS is active) or the rising edge of SCLK (FS=1),
tsu(DI-SCLK (See Figures 16 and 19)
25
th(DI-SCLK) (See Figure 16)
5
Delay time, delay from CS falling edge to SDO valid, td(CSL-DOV) (See Figures 16 and 19)
voltages less than that applied to REFM convert as all zeros (0000000000). The device is functional with reference down to 1 V.