型號: TLV320AIC11C
廠商: TEXAS INSTRUMENTS INC
元件分類: 消費家電
英文描述: SPECIALTY CONSUMER CIRCUIT, PQFP48
封裝: PLASTIC, TQFP-48
文件頁數: 53/55頁
文件大小: 263K
代理商: TLV320AIC11C
1–1
1 Introduction
analog-to-digital and digital-to-analog conversion at low system cost.
allows the DSP to monitor external events like telephone’s ring and off-hook detection.
In the lower-power mode, the TLV320AIC11 converts data at a sampling rate of 8 KSPS consuming only 39 mW.
rate, gain control, and system-test modes. See Appendix A for further details.
The wide range of low-voltage I/O (1.1 V–3.6 V) enables the AIC11 to interface with a single power supply, or with
need for external level-shifting and reduces power consumption.
The TLV320AIC11 is characterized for commercial operation from 0
°C to 70°C, and industrial operation from –40°C