型號: TLV320AIC11CPFB
廠商: TEXAS INSTRUMENTS INC
元件分類: 消費家電
英文描述: SPECIALTY CONSUMER CIRCUIT, PQFP48
封裝: GREEN, PLASTIC, TQFP-48
文件頁數: 31/55頁
文件大小: 263K
代理商: TLV320AIC11CPFB
4–1
4 Specifications
4.1
Absolute Maximum Ratings Over Operating Free-Air Temperature Range
(Unless Otherwise Noted)
Supply voltage I/O range, DVDD1
–0.3 V to 4.0 V
Supply voltage core range, DVDD2, AVDD (see Note 1)
–0.3 V to 7 V
Output voltage range, all digital output signals
–0.3V to 4.5 V
Input voltage range, all digital input signals
–0.3V to 4.5 V
Case temperature for 10 seconds: package
260
°C
Operating free-air temperature range, TA
–40
°C to 85°C
Storage temperature range, Tstg
–65
°C to 150°C
NOTE 1: All voltage values are with respect to VSS.
Recommended Operating Conditions
MIN
NOM
MAX
UNIT
Analog Supply voltage, AVDD
3
V
Supply voltage, I/O,, DVDD1 (5-V and 3-V operation)
V
Supply voltage,, DVDD2 (3-V operation)
3
Supply voltage,, DVDD2 (5-V operation)
4.5
Analog signal peak-to-peak input voltage, VI(analog) (5 V supply), single-ended.
Analog signal peak-to-peak input voltage, VI(analog) (3.3 V supply), single-ended.
Differential output load resistance, RL
600
Output load capacitance, CL
20
pF
Master clock
10
MHz
ADC or DAC conversion rate
22
kHz
Operating free-air temperature, TA
–40
°C
4.3
Electrical Characteristics Over Recommended Operating Free-Air Temperature
Range, AVDD1 = 3.3 V, AVDD2 = 3.3 V, DVDD1 = 1.1 V, DVDD2 = 3.3 V
Digital Inputs and Outputs, Fs = 8 kHz, Output Not Loaded
PARAMETER
TEST CONDITIONS
MIN
TYP
MAX
UNIT
VOH
High-level output voltage, DOUT
IO = -360 A
DVDD1 × 0.8
DVDD1+0.3
VOL
Low-level output voltage, DOUT
IO = 2 mA
DVSS–0.3
DVDD1 × 0.2
IIH
High-level input current, any digital input
VIH = 0.99 V
10
A
IIL
Low-level input current, any digital input
VIL = 0.11 V