型號: TLV990-13PFB
廠商: TEXAS INSTRUMENTS INC
元件分類: 消費家電
英文描述: SPECIALTY CONSUMER CIRCUIT, PQFP48
封裝: GREEN, TQFP-48
文件頁數: 18/22頁
文件大小: 292K
代理商: TLV990-13PFB
TLV990-13
3-V, 10-BIT, 13-MSPS AREA CCD ANALOG FRONT END
SLAS282 – JULY 2000
DALLAS, TEXAS 75265
electrical characteristics over recommended operating free-air temperature range, TA = 25°C, AVDD
= DVDD = 3 V, ADCCLK = 13 MHz (unless otherwise noted)
total device
PARAMETER
TEST CONDITIONS
MIN
TYP
MAX
UNIT
AVDD operating current
43
mA
DVDD operating current
7
mA
Device power consumption
150
mW
Power consumption in power-down mode
2
mW
INL
Full CCD channel integral nonlinearity
AVDD=DVDD= 2.7 V – 3.3 V,
Using best fit method
±0.9
±2
LSB
DNL
Full CCD channel differential nonlinearity
AVDD=DVDD= 2.7 V – 3.3 V
±0.5 ±0.99
LSB
No missing code
Assured
Full channel output latency
6
CLK
cycles
analog-to-digital converter (ADC)
PARAMETER
TEST CONDITIONS
MIN
TYP
MAX
UNIT
ADC resolution in CCD mode
10
Bits
Full-scale input span
VP-P
Conversion rate
13
MHz
correlated double sample (CDS) and programmable gain amplifier (PGA)
CDS and PGA sample rate
13
MHz
CDS full-scale input span
Single-ended input
1
V
Input capacitance of CDS
4
pF
Minimum PGA gain
dB
Maximum PGA gain
35
dB
PGA gain resolution
PGA programming code resolution
10
Bits
internal digital-to-analog converters (DAC) for offset correction
DAC resolution
8
INL
Integral nonlinearity
±0.5
DNL
Differential nonlinearity
±0.5
Output settling time
To 1% accuracy