型號: TLV990-28PFB
廠商: TEXAS INSTRUMENTS INC
元件分類: 消費家電
英文描述: SPECIALTY CONSUMER CIRCUIT, PQFP48
封裝: GREEN, PLASTIC, TQFP-48
文件頁數(shù): 20/23頁
文件大小: 408K
代理商: TLV990-28PFB
TLV99028
3V, 10BIT, 28MSPS AREA CCD ANALOG FRONT END
SLAS300A AUGUST 2000 REVISED MARCH 2004
6
POST OFFICE BOX 655303
DALLAS, TEXAS 75265
electrical characteristics over recommended operating free-air temperature range, TA = 25°C, AVDD
= DVDD = 3 V, ADCCLK = 28 MHz (unless otherwise noted) (continued)
user digital-to-analog converters (DAC)
PARAMETER
TEST CONDITIONS
MIN
TYP
MAX
UNIT
DAC resolution
8
Bits
INL
Integral nonlinearity
±0.75
LSB
DNL
Differential nonlinearity
±0.5
LSB
Output voltage range
0
VDD
V
Output settling time
10 pF external load, settle to 1 mV
4
s
reference voltages
PARAMETER
TEST CONDITIONS
MIN
TYP
MAX
UNIT
Internal bandgap voltage reference
1.43
V
Temperature coefficient
100
ppm/
°C
ADC Ref+
Externally decoupled
2
ADC Ref
Externally decoupled
1
digital specifications
Logic inputs
IIH
High-level input current
DIVDD = 3 V
10
A
IIL
Low-level input current
DIVDD = 3 V
10
A
Ci
Input capacitance
5
pF
Logic outputs
VOH
High-level output voltage
IOH = 50 A, DIVDD = 3 V
DIVDD0.4
VOL
Low-level output voltage
IOL = 50 A, DIVDD = 3 V
0.4
IOZ
High-impedance-state output current
Co
Output capacitance
5
pF
key timing requirements
tSRW
SR pulse width
Measured at 50% of pulse height
ns
tSVW
SV pulse width