型號: TPA2013D1RGPR
廠商: TEXAS INSTRUMENTS INC
元件分類: 音頻/視頻放大
英文描述: 2.7 W, 2 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, PQCC20
封裝: 4 X 4 MM, GREEN, PLASTIC, QFN-20
文件頁數: 25/30頁
文件大小: 949K
代理商: TPA2013D1RGPR
www.ti.com
ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS
DISSIPATION RATINGS
AVAILABLE OPTIONS
RECOMMENDED OPERATING CONDITIONS
SLOS520 – AUGUST 2007
over operating free-air temperature range (unless otherwise noted)
VALUE
UNIT
VDD
Supply voltage
–0.3 to 6
V
VI
Input voltage, Vi: SDb, SDd, IN+, IN–, VCCFB
–0.3 to VDD + 0.3
V
Continuous total power dissipation
See Dissipation Rating Table
TA
Operating free-air temperature range
–40 to 85
°C
TJ
Operating junction temperature range
–40 to 150
°C
Tstg
Storage temperature range
–65 to 150
(1)
PACKAGE
TA ≤ 25°C
DERATING FACTOR(1)
TA = 70°C
TA = 85°C
16 ball WCSP
1.5 W
12.4 mW/
1 W
0.8 W
20 pin QFN
2.5 W
20.1 mW/
1.6 W
1.3 W
(1)
Derating factor measured with JEDEC High K board.
TA
PACKAGED DEVICES(1)
PART NUMBER
SYMBOL
16-ball, 2.275 mm
× 2.275 mm WCSP
TPA2013D1YZH
BTH
(± 0.05mm tolerance)
–40
°C TO 85°C
20-pin, 4 mm
× 4 mm QFN
TPA2013D1RGP(2)
BTI
website at www.ti.com.
(2)
TPA2013D1RGPR).
UNIT
VDD
Supply voltage
1.8
VIH
High-level input voltage
SDb, SDd
1.3
VIL
Low-level input voltage
SDb, SDd
0.35
| IIH |
High-level input current
SDb = SDd = 5.8 V, VDD = 5.5 V, VCC = 5.5 V
μA
| IIL|
Low-level input current
SDb = SDd = -0.3 V, VDD = 5.5 V, VCC = 5.5 V