型號: TPA3001D1PWP
廠商: TEXAS INSTRUMENTS INC
元件分類: 音頻/視頻放大
英文描述: 20 W, 1 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, PDSO24
封裝: GREEN, PLASTIC, HTSSOP-24
文件頁數: 11/28頁
文件大小: 504K
代理商: TPA3001D1PWP
P
Dissipated + PO(average)
((1 Efficiency)
* 1)
www.ti.com
SLOS398E – DECEMBER 2002 – REVISED AUGUST 2010
SHORT-CIRCUIT PROTECTION
the short was not removed, the protection circuitry again activates.
TPA3001D1 as possible, with the anodes connected to PGND and the cathodes connected to OUTP and OUTN
as shown in the application circuit schematic. The diodes should have a forward voltage rating of 0.5 V at a
minimum of 1-A output current and a dc blocking voltage rating of at least 30 V. The diodes must also be rated to
operate at a junction temperature of 150°C.
If short-circuit protection is not required, the Schottky diodes may be omitted.
THERMAL PROTECTION
Thermal protection on the TPA3001D1 prevents damage to the device when the internal die temperature
begins normal operation at this point with no external system interaction.
THERMAL CONSIDERATION: OUTPUT POWER AND MAXIMUM AMBIENT TEMPERATURE
To calculate the maximum ambient temperature, Equation 3 may be used:
TAmax = TJmax – qJAPDissipated
(3)
where: TJmax = 150°C
qJA = 1 / derating factor = 1 / 0.03333 = 30°C/W
(The derating factor for the 24-pin PWP package is given in the dissipation rating table.)
To estimate the power dissipation, Equation 4 may be used:
Efficiency = ~85% for an 8-
load or = ~75% for a 4- load
10 W into an 8-
speaker?
PDissipated = 10 W × ((1 / 0.85) – 1) = 1.76 W
TAmax = 150°C – (30°C/W × 1.76 W) = 97.2°C
This calculation shows that the TPA3001D1 can drive 10 W into an 8-
speaker up to the absolute maximum
Figure 4 to determine the minimum load impedance for the desired output power.
GAIN SETTING VIA GAIN0 AND GAIN1 INPUTS
The gain of the TPA3001D1 is set by two input terminals, GAIN0 and GAIN1.
30% due to shifts in the actual resistance of the input resistors.
impedance of 23 k
, which is the absolute minimum input impedance of the TPA3001D1. At the lower gain
settings, the input impedance could increase as high as 313 k
Copyright 2002–2010, Texas Instruments Incorporated
Product Folder Link(s): TPA3001D1
相關PDF資料
PDF描述
TPA3001D1PWPRG4 20 W, 1 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, PDSO24
TPA3001D1PWPG4 20 W, 1 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, PDSO24