型號: TPA3120D2PWPR
廠商: TEXAS INSTRUMENTS INC
元件分類: 音頻/視頻放大
英文描述: 20 W, 2 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, PDSO24
封裝: GREEN, PLASTIC, HTSSOP-24
文件頁數: 28/29頁
文件大小: 952K
代理商: TPA3120D2PWPR
www.ti.com
-250
100k
1k 2k
10k 20k
f Frequency Hz
Gain
dB
Phase
o
Gain
Phase
V
=24V
R =8
(SE)
Gain=20dB
L
=47 H
C
=0.22 F
C
=470 F
CC
L
filt
dc
W
m
V
SupplyVoltage V
SS
16
P
OutputPower
W
O
22
THD=10%
THD=1%
R =4
(SE)
Gain=20dB
6
THD=10%
THD=1%
-SupplyVoltage-V
SS
P
-OutputPower-W
R =8
16
OutputPower W
6
Efficiency
%
80
12V
18V
24V
R =4
0
SLOS507E – MARCH 2007 – REVISED SEPTEMBER 2007
TYPICAL CHARACTERISTICS (continued)
All tests are made at frequency = 1 kHz unless otherwise noted.
GAIN/PHASE
OUTPUT POWER
vs
FREQUENCY
SUPPLY VOLTAGE
Figure 9.
A.
Dashed
line
represents
thermally
limited
region.
Figure 10.
EFFICIENCY
vs
SUPPLY VOLTAGE
Figure 11.
Figure 12.
8
Copyright 2007, Texas Instruments Incorporated
Product Folder Link(s): TPA3120D2
相關PDF資料
PDF描述
TPA3120D2PWP 20 W, 2 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, PDSO24