型號: TS420-600B
廠商: 意法半導體
英文描述: 4A SCRs
中文描述: 第4A可控硅
文件頁數: 2/8頁
文件大小: 139K
代理商: TS420-600B
TS420 Series
2/8
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
(Tj = 25°C, unless otherwise specified)
THERMAL RESISTANCES
S = copper surface under tab
PRODUCT SELECTOR
ORDERING INFORMATION
Symbol
Test Conditions
TS420
Unit
I
GT
V
D
= 12 V R
L
= 33
MAX.
200
μA
V
GT
GD
RG
I
H
L
dV/dt
MAX.
0.8
D
DRM
R
= 3.3 k
R
GK
= 220
RG
= 10
μ
A
T
= 50 mA R
GK
= 1 k
G
= 1 mA R
= 1 k
= 67 % V
DRM
= 220
TM
= 8 A tp = 380 μs
Tj = 125°C
MIN.
0.1
MIN.
8
5
mA
6
mA
Tj = 125°C
5
V/μs
TM
t0
RRM
Tj = 25°C
1.6
Threshold voltage
Tj = 125°C
0.85
Dynamic resistance
Tj = 125°C
90
m
RRM
Tj = 25°C
Tj = 125°C
1
Symbol
Parameter
Value
Unit
th(j-c)
th(j-a)
Junction to case (DC)
3.0
°C/W
Junction to ambient (DC)
S = 0.5 cm
2
DPAK
70
°C/W
IPAK
100
TO-220AB
Part Number
Voltage (xxx)
Sensitivity
Package
600 V
700 V
TS420-xxxB
X
X
200 μA
DPAK
TS420-xxxH
200 μA
IPAK
TS420-xxxT
TO-220AB
PACKING MODE
Blank:Tube
-TR: DPAK tape & reel
VOLTAGE:
600: 600V
700: 700V
SENSITIVITY:
20: 200μA
CURRENT: 4A
SCR
SERIES
PACKAGE:
B: DPAK
H: IPAK
T:TO-220AB
相關PDF資料
PDF描述
TS420 4A SCRs
TS420-600B-TR 4A SCRs