型號(hào): W39L020T-70
廠商: WINBOND ELECTRONICS CORP
元件分類: PROM
英文描述: 128K X 8 CMOS FLASH MEMORY
中文描述: 256K X 8 FLASH 3.3V PROM, 70 ns, PDSO32
封裝: 8 X 20 MM, TSOP-32
文件頁(yè)數(shù): 1/19頁(yè)
文件大小: 242K
代理商: W39L020T-70
W29EE012
128K
8 CMOS FLASH MEMORY
Publication Release Date: March 26, 2002
- 1 -
Revision A3
GENERAL DESCRIPTION
The W29EE012 is a 1-megabit, 5-volt only CMOS flash memory organized as 128K
×
8 bits. The
device can be programmed and erased in-system with a standard 5V power supply. A 12-volt V
PP
is
not required. The unique cell architecture of the W29EE012 results in fast program/erase operations
with extremely low current consumption (compared to other comparable 5-volt flash memory products).
The device can also be programmed and erased using standard EPROM programmers.
FEATURES
Single 5-volt program and erase operations
Fast page-write operations
128 bytes per page
Page program cycle: 10 mS (max.)
Effective byte-program cycle time: 39
μ
S
Optional software-protected data write
Fast chip-erase operation: 50 mS
Page program/erase cycles: 1,000
Ten-year data retention
Software and hardware data protection
Low power consumption
Active current: 25 mA (typ.)