型號: 07SB-40UV80G
廠商: BEL FUSE INC
元件分類: 電源模塊
英文描述: 1-OUTPUT 25 W DC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
封裝: ROHS COMPLIANT PACKAGE-8
文件頁數: 7/13頁
文件大小: 366K
代理商: 07SB-40UV80G
ISOLATED DC/DC CONVERTERS
24 Vdc/48 Vdc Input 1.2 Vdc - 12 Vdc / 18 A - 3.5 A Outputs, 1/16 Brick
Output Specifications (continued)
Notes
Current Limit Threshold
Vo=1.2 V
Vo=1.5 V
Vo=1.8 V
Vo=2.5 V
Vo=3.3 V
Vo=5.0 V
Vo=12 V
21 A
19 A
17 A
14 A
11 A
8.8 A
4.2 A
25 A
22 A
20 A
17 A
14 A
10 A
5 A
29 A
26 A
23 A
20 A
16 A
12.5 A
6 A
Ripple and Noise (rms)
Vo=1.2 V - 1.8 V
Vo=2.5 V
Vo=3.3 V
Vo=5.0 V
Vo=12 V
6 mV
10 mV
12 mV
25 mV
30 mV
12 mV
20 mV
25 mV
50 mV
55 mV
Ripple and Noise (pk-pk)
Vo=1.2 V - 1.8 V
Vo=2.5 V
Vo=3.3 V
Vo=5.0 V
Vo=12 V
40 mV
45 mV
55 mV
70 mV
90 mV
70 mV
80 mV
90 mV
120 mV
180 mV
Tested at 0-20 MHz
BW, with a 1 uF
ceramic capacitor and
a 10 uF Tantalum
capacitor at the
output.
Turn on Time
25 mS
50 mS
Overshoot at Turn on
0%
5%
Output Capacitance
Vo=1.2 V
Vo=1.5 V
Vo=1.8 V
Vo=2.5 V
Vo=3.3 V
Vo=5.0 V
Vo=12 V
470 uF
330 uF
150 uF
10 uF
15000 uF
10000 uF
5600 uF
4700 uF
2200 uF
220 uF
Recommend to use
AVX TPS series
Tantalum capacitor as
min capacitor.
Transient Response
Overshoot
60 mV
110 mV
25% ~ 50%
Max Load
Settling Time
80 uS
150 uS
Overshoot
60 mV
110 mV
50% ~ 25%
Max Load
Settling Time
Vo=1.2 V
80 uS
150 uS
60 mV
110 mV
25% ~ 50%
60 mV
110 mV
50% ~ 25%
Vo=1.5 -1.8 V
180 mV
250 mV
25% ~ 50%
180 mV
250 mV
50% ~ 25%
Vo=2.5 -3.3 V
250 mV
350 mV
25% ~ 50%
100 uS
200 uS
250 mV
350 mV
50% ~ 25%
Vo=5.0 V
100 uS
200 uS
400 mV
650 mV
25% ~ 50%
300 uS
400 mV
650 mV
50% ~ 25%
Vo=12 V
300 uS
Test conditions: di/dt
= 0.1 A/uS, Vin=48 V,
with a 1 uF ceramic