型號: 07SB-40UV8L
廠商: BEL FUSE INC
元件分類: 電源模塊
英文描述: 1-OUTPUT 25 W DC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
封裝: ROHS COMPLIANT PACKAGE-8
文件頁數: 1/13頁
文件大小: 366K
代理商: 07SB-40UV8L
ISOLATED DC/DC CONVERTERS
24 Vdc/48 Vdc Input 1.2 Vdc - 12 Vdc / 18 A - 3.5 A Outputs, 1/16 Brick
Isolated
Input Under Voltage Lockout
Fixed Frequency
Output Over Voltage Shutdown
High Efficiency
OCP/SCP
High Power Density
Over Temperature Protection
Low Cost
Wide Input Voltage
Output Voltage Trim
Positive/Negative Remote Sense
Basic Insulation
Remote On/Off Logic (Option)
Through Hole and SMT(Option)
Input Over Voltage Protection
Description
The xRSB-40U series are isolated dc/dc converters that operate from a nominal 24 Vdc or 48 Vdc source. These
units will provide up to 40 W of output power from an 18 Vdc - 75 Vdc wide input range. These units are designed
lockout. These converters are provided in an industry standard sixteenth brick package.
Part Selection
Output
Voltage
Input Voltage
Max. Output
Current
Max. Output
Power
Typical
Efficiency
Model Number
Active Low
Model Number
Active High
1.2 Vdc
18 Vdc - 75 Vdc
18 A
22 W
82%
xRSB-40UV2L
xRSB-40UV20
1.5 Vdc
18 Vdc - 75 Vdc
16 A
24 W
84%
xRSB-40UV5L
xRSB-40UV50
1.8 Vdc
18 Vdc - 75 Vdc
14 A
25 W
85%
xRSB-40UV8L
xRSB-40UV80
2.5 Vdc
18 Vdc - 75 Vdc
12 A
30 W
86%
xRSB-40U02L
xRSB-40U025
3.3 Vdc
18 Vdc - 75 Vdc
10 A
33 W
87.5%
xRSB-40U03L
xRSB-40U033
5.0 Vdc
18 Vdc - 75 Vdc
8 A
40 W
87%
xRSB-40U05L
xRSB-40U050
12 Vdc
18 Vdc - 75 Vdc
3.5 A
42 W
85%
xRSB-40U12L
xRSB-40U120
Notes:
1. Add “G” suffix at the end of the model number to indicate Tray Packaging. Replace”x” with “S” to
indicate SMT package, or “0” to indicate through hole package.
2. All part numbers above indicate RoHS 6. Change the second letter "R" to "7" for RoHS 5 part numbers.
Absolute Maximum Ratings
Notes
Input Voltage (continuous)
-0.3 V
80 V
Remote On/Off
-0.3 V
18 V
I/O Isolation Voltage
1500 V
Ambient Temperature
-40
°C
°C
Storage Temperature
-55
125
Input Specifications
Max
Input Voltage
18 V
48 V
75 V
Input Current (full load)
Vo=1.2 V - 1.8 V
Vo=2.5 V - 3.3 V
Vo=5.0 V - 12 V
2.5 A
3.0 A
3.5 A