型號: 087401.6MXEP
元件分類: 保險絲
英文描述: FAST BLOW ELECTRIC FUSE, 1.6A, 250VAC, 50A (IR), THROUGH HOLE
封裝: ROHS COMPLIANT
文件頁數: 2/3頁
文件大小: 184K
代理商: 087401.6MXEP
Revised: February 3, 2009
Introduction to Circuit Protection
Transientology
232
2009 Littelfuse, Inc.
Specifications are subject to change without notice.
Axial Lead & Cartridge Fuses
3.6 X 10 mm > Fast-Acting > 874 Series
874 Series
Please refer to www.littelfuse.com/series/874.html for current information.
Average Time Current Curves
Temperature Rerating Curve
Soldering Parameters - Wave Soldering
Dwell Time
0
Time (Seconds)
Temperature
(°C)
Measured
on
bottom
side
of
board
Cooling Time
Preheat Time
Wave Parameter
Lead-Free Recommendation
Preheat:
100
°
150
°
60-180 seconds
Solder PotTemperature:
260
Solder DwellTime:
2-5 seconds
Recommended Hand-Solder Parameters:
Note: These devices are not recommended for IR or
Convection Reflow process.
Recommended Process Parameters:
0.001
CURRENT IN AMPS
TI
ME
IN
S
E
C
O
N
D
S
8A
7A
6A
6.
5A
4.
5A
2A
1.
6A
1.
5A
1A
.80
0A
.6
00A
.750
A
.50
0A
.3
A
.2
50A
.2
.100
10
5A
3A
4A
2.5A
.400
3.
15A