型號(hào): 0RCY-85T120
廠商: BEL FUSE INC
元件分類: 電源模塊
英文描述: 1-OUTPUT 100 W DC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
封裝: ROHS COMPLIANT, 1/8 BRICK PACKAGE-8
文件頁(yè)數(shù): 1/13頁(yè)
文件大小: 376K
代理商: 0RCY-85T120
Bel Fuse Inc. 206 Van Vorst Street, Jersey City, NJ 07302
Tel 201-432-0463 Fax 201-432-9542 www.belfuse.com
ISOLATED DC/DC CONVERTERS
48 Vdc Input 1.2 Vdc - 12 Vdc / 8.33 A - 30 A Output, 1/8 Brick
Converter
Isolated
Output Over Voltage Shutdown
High Efficiency
OCP/SCP
High Power Density
Over Temperature Protection
Fixed Frequency (300 kHz)
Remote On/Off
Low Cost
Output Voltage Trim
Input Under Voltage Lockout
Safety Approval to UL60950-1
(UL/cUL)
Pre-Bias Start Up
Positive/Negative Remote Sense
Basic Insulation
Pin Length (option)
Description
The 0RCY-85T Series are isolated dc/dc converters that operate from a nominal 48 Vdc source. These units
provide up to 100 W of output power.
These units are designed to be highly efficient and cost-effective.
industry standard package.
Part Selection
Output
Voltage
Input Voltage
Max. Output
Current
Max. Output
Power
Typical
Efficiency
Model Number
Active High
Model Number
Active Low
12.0 V
36 V - 75 V
8.33 A
100 W
91%