型號: 0RSB-40UV8L
廠商: BEL FUSE INC
元件分類: 電源模塊
英文描述: 1-OUTPUT 25 W DC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
封裝: ROHS COMPLIANT PACKAGE-8
文件頁數: 6/13頁
文件大小: 366K
代理商: 0RSB-40UV8L
Bel Fuse Inc.
206 Van Vorst Street, Jersey City, NJ 07302
Tel 201-432-0463 Fax 201-432-9542 www.belfuse.com
ISOLATED DC/DC CONVERTERS
24 Vdc/48 Vdc Input 1.2 Vdc - 12 Vdc / 18 A - 3.5 A Outputs, 1/16 Brick
Input Specifications (continued)
Parameter
Min
Typ
Max
Notes
Input Current (no load)
60 mA
120 mA
Remote Off Input Current
1 mA
3 mA
Input Reflected Ripple Current (pk-pk)
20 mA
50 mA
Input Reflected Ripple Current (rms)
3 mA
7 mA
Tested with simulated source impedance of
15 uH, 5 Hz to 20 MHz; use a 100 uF/100 V
electrolytic capacitor with ESR=1 ohm max
at 200 kHz at the input.
I
2t Inrush Current Transient
0.01 A
2s0.02 A2s
Turn On Voltage Threshold
16.6 V
17.2 V
17.8 V
Turn Off Voltage Threshold
16.2 V
16.8 V
17.4 V
Note:
All specifications are typical at nominal input, full load at 25
°C unless otherwise stated.
Output Specifications
Parameter
Min
Typ
Max
Notes
Output Voltage Set Point
Vo=1.2 V
Vo=1.5 V
Vo=1.8 V
Vo=2.5 V
Vo=3.3 V
Vo=5.0 V
Vo=12 V
1.182 V
1.478 V
1.773 V
2.463 V
3.250 V
4.925 V
11.750 V
1.2 V
1.5 V
1.8 V
2.5 V
3.3 V
5.0 V
12 V
1.218 V
1.523 V
1.827 V
2.538 V
3.350 V
5.075 V
12.250 V
Test conditions:
Vin=48 V; Io=50%
load
Line Regulation
Vo=1.2 V - 1.8 V
Vo=2.5 V
Vo=3.3 V
Vo=5.0 V
Vo=12 V
±0.5 mV
±1.0 mV
±3.0 mV
±4.0 mV
±6.0 mV
±3 mV
±4 mV
±8 mV
±9 mV
±15 mV
Load Regulation
Vo=1.2 - 2.5 V
Vo=3.3 - 5.0 V
Vo=12 V
±3 mV
±4 mV
±9 mV
±5 mV
±9 mV
±18 mV
Regulation Over Temperature(-40
°C to +85 °C)
Vo=1.2 V
Vo=1.5 - 1.8 V
Vo=2.5 - 3.3 V
Vo=5.0 V
Vo=12 V
±4 mV
±6 mV
±9 mV
±15 mV
±20 mV
±9 mV
±14 mV
±16 mV
±30 mV
±35 mV
Output Current
Vo=1.2 V
Vo=1.5 V
Vo=1.8 V
Vo=2.5 V
Vo=3.3 V
Vo=5.0 V
Vo=12 V
0 A
18 A
16 A
14 A
12 A
10 A
8 A
3.5 A
Short Circuit Surge Transient
0.5 A
2s
1 A